Samorządowe Przedszkole nr 14 w Krakowie

Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

 

 

W dniu 10 października 2023 roku obchodziliśmy w naszej grupie Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton.
W tym dniu obejrzeliśmy film edukacyjny, który przypomniał nam dlaczego drzewa są tak ważne i dlaczego należy je chronić. Następnie wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu i rozpoznawaliśmy je. Drzewa mają właściwości terapeutyczne, można się przy nich odprężyć i zrelaksować. Nasza grupa postanowiła sprawdzić leczniczą moc drzew dlatego w czasie zabaw na świeżym powietrzu dzieci przytulały się do drzew poprawiając w ten sposób swoje samopoczucie i czerpiąc radość z obcowania z naturą.

 

                                                                                                          mgr Sabina Garbacz

SENSORYCZNE PIĄTKI W GRUPIE VI

 

 Nie ma nic w umyśle, czego by nie było wcześniej w zmysłach.

 (Arystoteles)

 

W tym roku piątek w naszej grupie będzie upływał pod znakiem zajęć sensorycznych. Sensoryczne piątki to zajęcia podsumowujące temat tygodnia z zaangażowaniem zmysłów. To czas zabaw dźwiękami, z wykorzystaniem zapachów, smaków, kolorów, kształtów i różnych faktur.

Człowiek uczy się poznawać świat poprzez zmysły. Mózg w każdej chwili naszego życia odbiera, segreguje i przetwarza bodźce zmysłowe, które docierają do naszego ciała. Kształtowanie się procesów percepcji wzrokowej i słuchowej oraz ich koordynacji (procesy niezwykle ważne m.in. w czasie nauki pisania i czytania) zależy od stymulacji bazowych systemów sensorycznych: dotykowego, przedsionkowego i proprioceptywnego (czucia głębokiego). 

Zajęcia sensoryczne to zajęcia ruchowe wspierające rozwój fizyczny dzieci, ich motorykę dużą i mięśnie posturalne. To także zajęcia kreatywności i umiejętności konstrukcyjnych dzieci, które doskonale wpływają na rozwój motoryki małej przygotowując tym samym rękę do pisania. 

We wrześniu w czasie zabaw w ogrodzie przedszkolnym dzieci ćwiczyły układ przedsionkowo-proporioceptywny, dzięki któremu odbieramy doznania związane z ruchem i zmianami w ruchu. Układy te wpływają na umiejętność utrzymania równowagi, świadomość przestrzeni, właściwe napięcie mięśniowe, koordynacje i płynność ruchu. Dzięki zabawom z piaskiem i cieczą nienewtonowską rozwijaliśmy sprawność manualną oraz kształciliśmy zmysł dotyku i wzroku. Zajęcia sensoryczne dostarczyły dzieciom wiele radości i dobrej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zajęć.

mgr Sabina Garbacz

mgr Joanna Chmiel

DZIEŃ CHŁOPCA

W piątek, 29 września 2023, świętowaliśmy z naszej grupie Dzień Chłopca. Aby podkreślić uroczysty charakter tego dnia wszystkie dzieci włożyły piękne, świąteczne ubrania, a niektórzy chłopcy przepięknie prezentowali się w muszkach pod szyją czy krawatach. Dziewczynki składały życzenia, w których nie zabrakło ciepłych słów kierowanych do chłopców-życzyły im dużo miłości, szczęścia, aby zawsze byli gentelmanami oraz … by byli trochę grzeczniejsi. Czas spędzony razem wykorzystaliśmy na zabawy integracyjne z balonami i tańce. Bardzo dziękujemy rodzicom dzieci za zakup drobnych upominków dla chłopców, a także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Dzień upłynął nam w radosnej i pełnej pozytywnych emocji atmosferze 


mgr Sabina Garbacz

mgr Joanna Chmiel

 

 

 

WYCIECZKA „Rejs statkiem po Wiśle”

22 września 2023 gr.VI wraz z gr. IV wybrały się na wycieczkę. Był to przepiękny rejs statkiem po Wiśle. W czasie rejsu dzieci z przejęciem obserwowały to, co działo się na statku i zastanawiały się, jak to się dzieje, że statek płynie. Mieliśmy okazję podziwiać piękne Wzgórze Wawelskie z perspektywy Wisły. Dzieci chętnie przymierzały czapkę kapitańską, śpiewały szanty, a koniec niejeden chłopiec zastanawiał się, co trzeba zrobić, aby zostać kapitanem statku. Bardzo dziękujemy za wspaniały rejs!

 

mgr Sabina Garbacz

mgr Joanna Chmiel

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

21 września 2023r. nasza grupa udała się na zajęcia do pobliskiej biblioteki. W czasie zajęć dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki i możliwości zapisania się do niej. Panie z bibliotekarki przedstawiły dzieciom wiele książek, dostosowanych do różnych umiejętności czytania dzieci. Przybliżyły bohaterów literatury dziecięcej, a także odpowiadały na liczne pytania. W czasie zajęć dzieci mogły poćwiczyć grafomotorykę kolorując jesienny obrazek wiewiórki. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, a także wprowadzanie ich w świat literatury dziecięcej. Spacer do biblioteki był też świetną okazją do przypomnienia sobie zasad ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci pięknie rozpoznały znaki informujące o przejściu dla pieszych, a także bezpiecznie przechodziły przez zebrę.

 mgr Sabina Garbacz

mgr Joanna Chmiel

  

 

 

 

DZIEŃ KROPKI

15 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Kropka”, rozwiązywały kropeczkowe zagadki, wyszukiwały kropki w literkach i znakach interpunkcyjnych, łączyły kropki w ćwiczeniach grafomotorycznych, a także przeliczały kropki m.in. na kostkach do gry. Uświadomiły sobie ile rzeczy jest możliwych dzięki takiej małej kropce i jaki świat były nudny i niewyraźny bez niej Kropka.

 

mgr Sabina Garbacz

mgr Joanna Chmiel

 

 

  

Copyright © 2014 - s.przeczek@gmail.com