DZIEŃ KROPKI W GABINETACH SPECJALISTYCZNYCH

Dnia 15.09.2021 roku w naszym przedszkolu  zorganizowano zabawy związane z „Dniem kropki”.

Tego dnia w gabinecie logopedycznym dzieci poznały krótką bajkę: „Interpunkcyjna bajeczka  w kropeczki”. Miały możliwość odszukania znaków w książce oraz zrozumienia ich roli w tekście. W trakcie zajęć dzieci klasyfikowały kropki wg wielkości i koloru, śpiewały krótką piosenkę „Moja okrągła buzia”. Dzieci razem usprawniały aparat mowy na bazie samogłosek.  Na zakończenie zajęć wkleiły małe serce, które zdmuchnęły z dłoni do wspólnego dużego serca. Naszą pracę zakończył rysunek buzi dziecka w jednym z kół. Tak powstał nasz wspólny świat małych kropeczek, które krążą po świcie.

Na sali do integracji sensorycznej pojawiły się kropki o różnych fakturach (miękkie, szorstkie, twarde). W czasie zabaw dzieci miały możliwość przyklejać kropki bujając się na platformie, toczyć się z kropami w beczce oraz wozić je na deskorolce. Tworzyły kropkowe kompozycje za pomocą foli bąbelkowej, wyławiały kropki z wody, odwzorowywały układy kropek tworzą lustrzane odbicia oraz sprzątały niesforne kropki za pomocą rolki do czyszczenia ubrań.

W gabinecie logopedycznym przedszkolaki poznały przygody trzech sympatycznych kropek mieszkających w książce Och! Książka pełna dźwięków Herve Tullet. Razem z niebieskim OCH, czerwonym ACH i żółtym ŁAŁ ćwiczyły narządy artykulacyjne, wykonywały ćwiczenia oddechowe, fonacyjne oraz dykcyjne. Kropki pomagały również w ćwiczeniach artykulacyjnych grając z przedszkolakami w gry planszowe oraz tworzyły wspaniałe kropkowe kompozycje przedstawiające ilustracje z trudnymi głoskami. Młodsze przedszkolaki kategoryzowały kropki według koloru i wielkości, układały z nich sekwencje, starsze natomiast szeregowały lub uzupełniały kropkowe ciągi. Nie zabrakło również kropkowych ćwiczeń doskonalących pamięć słuchową i percepcję wzrokową. Pod koniec zajęć dzieci ozdabiały kolorowymi kropeczkami piękny ogon pawia.

„Dzień Kropki” pojawił się również na zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach z kolorowymi elementami, które nie tylko idealnie pasowały do tego święta, ale przede wszystkim były zachętą do prawidłowego wykonywania ćwiczeń kształtujących postawę.

To był kreatywny dzień dla wszystkich!

mgr Irena Surdej

mgr Marlena Ziaja