W poniedziałek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Była to wspaniała okazja do tego, by przypomnieć sobie o tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda. Przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda wędrówka kropli wody i skąd się bierze woda w kranie. Oglądając różne ilustracje, rozmawialiśmy o tym, do czego potrzebna jest woda i dlaczego musimy ją oszczędzać. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich „kropelkowych” zabawach. Najwięcej emocji wzbudziła jednak gra planszowa, w której przedszkolaki miały uratować jak najwięcej kropelek wody, tak by się nie zmarnowały. Dzieci uczestniczyły również w zabawach badawczych z wodą i ćwiczyły umiejętność wnioskowania na podstawie obserwacji i doświadczeń. Pamiętając o ważnej roli wody w codziennej diecie, na zakończenie wszystkie przedszkolaki wypiły kubek wody.

mgr Agata Gaweł

W tym roku nasza grupa tanecznym krokiem przy wesołych piosenkach przywitała najpiękniejszą porę roku, czyli Wiosnę. Z tej okazji przedszkolaki zaprezentowały szereg swoich umiejętności: zagrały wiosenny koncert, tańczyły z kolorowymi chustkami oraz rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania, podczas których wykazały się dużą wiedzą na temat nadchodzącej pory roku. Dzieci mogły również wcielić się w kolorowe motylki, żabki biedronki i pszczółki, a także przenieść się do krainy pachnących wiosennych kwiatów, by podczas zabawy z cyframi i literami rozwijać umiejętność szybkiej reakcji na ustalony sygnał, koncentrację i uwagę. Wspólnymi siłami przedszkolaki wykonały postać pięknej Pani Wiosny, ozdabiając jej suknię wykonanymi wcześniej kwiatami. Mimo mało optymistycznej aury za oknem, w naszej sali panowała prawdziwie wiosenna atmosfera.

mgr Agata Gaweł

W piątek 19 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symbolem tego święta są kolorowe skarpetki nie do pary, które w tym dniu wszyscy założyliśmy. Miały one przypominać o tym, że między nami żyją osoby, które na co dzień muszą zmagać się z poczuciem odmienności i społecznego niedopasowania. Najpierw obejrzeliśmy krótki film, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nieco więcej o życiu, potrzebach i trudnościach osób z Zespołem Downa. Zgodnie stwierdziliśmy, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy, wiele nas różni, ale też łączy, dlatego powinniśmy sobie nawzajem pomagać. W tym dniu nie zabrakło także zabaw ze skarpetkami w roli głównej. Najpierw zaprezentowaliśmy swoje skarpetki na czerwonym dywanie, a potem rozwijaliśmy umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i pamięć wzrokową rozwiązując sudoku oraz dobierając w pary jednakowe skarpetki. Wykonaliśmy również swoje kolorowe skarpetki, z których udało nam się stworzyć piękną dekorację na tablicy w naszej sali.

mgr Agata Gaweł

Dnia 16 marca obchodziliśmy Dzień Pandy Wielkiej. Przedszkolaki poznały mnóstwo ciekawostek dotyczących tego niezwykle sympatycznego „niedźwiedzia bambusowego”, starały się wykonać nie łatwe zadanie, polegające na odszukaniu i policzeniu jednakowych pand, a także z radością rysowały po śladzie oraz kolorowały powstały obrazek. Wykorzystując naszą matę do kodowania, dzieci próbowały doprowadzić pandę do jej ulubionego przysmaku – bambusa, odczytując podany kod. Na zakończenie każdy zamienił się w pandę i wykonał sobie wesołe zdjęcie. Choć ten dzień był „biało – czarny” przyniósł nam mnóstwo radości!

mgr Urszula Matoga

Matematyka w przedszkolu towarzyszy nam codziennie. Jednak 12 marca w sposób szczególny świętowaliśmy dzień „Królowej Nauk”. Była to kolejna wspaniała okazja do tego, by pokazać dzieciom, że nauka matematyki, która każdego dnia pojawia się w otaczającym nas świecie, może być świetną zabawą. Po krótkiej rozmowie rozpoczęliśmy więc nasze zabawy i gry matematyczne. Przedszkolaki rozpoznawały w przedmiotach codziennego użytku ukryte kształty figur, układały tangramy, klasyfikowały obrazki według określonej cechy, tworzyły zbiory oraz przeliczały ich elementy. Nie zabrakło również zabaw z kolorowym wiatrakiem matematycznym, podczas których oprócz umiejętności typowo matematycznych rozwijaliśmy koordynację ruchową oraz umiejętność współpracy i działania w grupie. Dopełnieniem tego dnia było stworzenie plakatu, na którym każdy mógł narysować swoją postać z wykorzystaniem wybranej figury geometrycznej.

mgr Agata Gaweł

Dnia 8 marca nasze małe Kobiety hucznie i radośnie obchodziły swoje święto. Chłopcy stworzyli „kwiatowy tunel”, dzięki któremu każda Kobieta, otoczona kwiatami mogła się poczuć wyjątkowo. Jak na prawdziwych dżentelmenów przystało wręczyli swoim koleżankom kwiaty oraz laurki, składając serdeczne życzenia. Nie zabrakło również słodkości, uścisków i uśmiechów.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc oraz pamięć również o nas!