W ramach pilotażowego programu wspierania doradztwa zawodowego w przedszkolach „Poznaję, doświadczam, wybieram – wędrówka po świecie zawodów” 17 czerwca w naszej grupie odbyły się zajęcia dydaktyczne, podczas których przedszkolaki poznały zawód malarza. Uczestnicząc w różnych zabawach tematycznych, dowiedziały się, na czym polega praca malarza pokojowego oraz jakie trzeba mieć umiejętności, by dobrze wykonywać ten zawód. Dzieci kolejno odkrywały na planszy, obrazki, które w symboliczny sposób przedstawiały cechy oraz umiejętności dobrego malarza i wykonywały przypisane im zadania: nazywały i rozpoznawały najważniejsze narzędzia i akcesoria malarskie, wchodziły po drabinie, wykonując ruchy opisane w piosence, tworzyły artystyczne graffiti, malując pędzlem różne wzory zgodnie ze słyszaną muzyką, ćwiczyły umiejętność dobierania i mieszania kolorów oraz rozróżniania barw, a także precyzję i umiejętności manualne. Na samym końcu przedszkolaki miały okazję zamienić się w prawdziwych malarzy i pomalować tekturową ściankę według własnego pomysłu. Wbrew pozorom zawód malarza nie należy do najłatwiejszych, natomiast sam proces malowania oraz efekty końcowe przynoszą wiele radości i satysfakcji, o czym przekonały się przedszkolaki z naszej grupy.

mgr Agata Gaweł

W dniu 9 czerwca w naszej grupie odbyły się kolejne warsztaty, przeprowadzone przez Centrum Edukacji Ekologicznej „SYMBIOZA”.
Tym razem dzieci miały możliwość poznania fascynującego świata naszych najmniejszych przyjaciół - mrówek. Przedszkolaki świetnie wiedziały do czego może nam posłużyć lupa, chętnie opowiadały o owadach które ostatnio spotkały oraz z zainteresowaniem przyjrzały się bliżej budowie mrówki. Dzieci bezbłędnie przeliczyły ile ma odnóży, a następnie porównały jej wygląd z pająkiem. Przedszkolaki chętnie zajrzały również do „opuszczonego domu mrówek” oraz poznały specjalny przyrząd do ich łapania. Na koniec spotkania każdy, przy pomocy gazet wykonał swoją mrówkę i otrzymał na pamiątkę mały upominek. Przedszkolaki zaś podziękowały Gościowi, wręczając wesoły obrazek z mrówkami.

mgr Urszula Matoga

W tym roku nasz Dzień Dziecka trwał o jeden dzień dłużej, a to za sprawą artysty cyrkowego, który 2 czerwca zawitał do naszego ogrodu na wielkich szczudłach. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądały sztuczki cyrkowca: pokaz  żonglowania piłkami i maczugami, kręcenie talerzem na placu, nosie czy brodzie, a także wyrzucanie diabolo wysoko w górę i sprawne łapanie go na linę. Naszym Dzieciakom najwięcej radości sprawiło przebijanie ogromnych, kolorowych baniek oraz samodzielne spróbowanie swoich sił
w wykonywaniu cyrkowych zadań. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał wymarzony balon.

To był dzień pełen radości i niesamowitych wrażeń!

mgr Urszula Matoga

Dzień Dziecka to niewątpliwie jeden z najcudowniejszych dni w roku, na który z niecierpliwością czekają wszystkie Przedszkolaki. Nasze Dzieciaki świętowały już od samego rana, zaczynając dzień od wyjątkowego, „misiowego” śniadania, po którym przyszedł czas na kolejną niespodziankę w postaci bajki przygotowanej przez cały zespół nauczycieli i specjalistów naszego przedszkola, pt. „Różyczka w szponach sieci”. Przedszkolaki były zachwycone i z radością odgadywały, która z pań wcieliła się w daną rolę…, a na zakończenie wysłuchały życzeń od Pani Dyrektor.
To jednak jeszcze nie był koniec atrakcji. Nasza grupa zamieniła się w Indian, którzy stworzyli kolorowe pióropusze, razem tańczyli przy ognisku, polowali na bawoły oraz bawili się we wspólnie zbudowanym tipi. Radości było co nie miara! Ten niezwykły czas uświetniły nam również nasze Panie Kucharki, które przygotowały mnóstwo pyszności – lody truskawkowe, babeczki czy truskawki oblane czekoladą. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek w postaci długopisu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, a w szczególności tacie Janka za uświetnienie tego dnia!

Naszym Dzieciakom jeszcze raz życzymy mnóstwo radości i fascynujących przygód!

mgr Urszula Matoga

W dniu 28 maja nasza grupa uczestniczyła w warsztatach pt. „Mali Mistrzowie – Tramwajem do Mistrzejowic”. Podczas zajęć Przedszkolaki przypomniały sobie, a także poznały dotąd im jeszcze nie znane środki transportu oraz z wielką radością, niczym małe kreciki „drążyły” tunel tramwajowy. Dzieci dowiedziały się także, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas budowy oraz same przetestowały środki ochrony osobistej. Cała grupa wspólnie stworzyła sieć tramwajową, a na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom Małego Mistrza.

Przedszkolaki w podziękowaniu za ciekawe warsztaty wręczyły Gościom samodzielnie przygotowany obrazek.

mgr Urszula Matoga

W dniu 27 maja nasze Dzieciaki już po raz kolejny w tym roku uczestniczyły w zajęciach robotyki. Przedszkolaki z wielką radością podzieliły się na małe zespoły i przystąpiły do dzieła! Na początku z zainteresowaniem obejrzały krótką animację, która pozwoliła im odkryć temat zajęć, a następnie krok po kroku, stworzyły bramkarza dzielnie strzegącego swojej bramki. Nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale także przekonaliśmy się, że dobra współpraca przynosi wiele korzyści.