„DZIEŃ ZIEMI”

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. Jest to dzień, w którym warto zastanowić się i podjąć działania, by chronić nasz wspólny dom – ZIEMIĘ! Nauka zachowań ekologicznych jest przejawem troski o przyszłość naszej planety oraz doskonałą okazją, by kształtować prawidłowe nawyki ekologiczne wśród najmłodszych. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę. Ponadto, wybraliśmy się w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Oczywiście nie zabrakło zabaw, łamigłówek, quizów, w których dzieci mogły sprawdzić posiadaną wiedzę. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Wychowanie dziecka w duchu eko i zrównoważonego rozwoju kształtuje w nim wrażliwość, odpowiedzialność, a także sprzyja aktywnemu życiu w zgodzie z naturą oraz byciu oszczędnym.

mgr Ewelina Śliwa

3 kwietnia grupa V obchodziła najbardziej kolorowe święto, jakim jest Dzień Tęczy. Z tej okazji Przedszkolaki dowiedziały się, jak powstaje to zjawisko, jakie warunki atmosferyczne są niezbędne do jego powstania oraz, jak to jest, że czasami widzimy aż dwie tęcze! Przy obchodach tego dnia nie mogło zabraknąć licznych zabaw z kolorową chustą Klanza czy tęczowymi bum bum rurkami. Dzieci miały okazję również przejść przez wielobarwną ścieżkę sensoryczną. Zdecydowanie jednak największe emocje i zainteresowanie wzbudził eksperyment "Tęcza na talerzu". Widowiskowe obrazy wprawiły Przedszkolaki w prawdziwe osłupienie :)

mgr Agnieszka Baca

W dniu 21 marca nasze przedszkole odwiedził wybitny sportowiec, Łukasz Sagan, trzykrotny zwycięzca biegu na dystansie 490 km Sparta – Ateny – Sparta. Lukasz swoją przygodę z bieganiem rozpoczął w 2016 r. w Warszawie, od dystansu zaledwie 5 km. Tak spodobała mu się atmosfera wokół biegu oraz osobowości poznanych uczestników, że sam zapragnął dołączyć do rywalizacji w maratonach. Teraz mówi, że biegi są doskonałym sprawdzianem hartu ducha i uczą pokory. Podczas  wizyty w starszych grupach Łukasz Sagan opowiadał o biegach w Grecji, Chinach, Indiach, Pakistanie. Prezentował slajdy oraz zdobyte medale i puchary. Dzieci miały przygotowane pytania do sportowca, które w czasie spotkania chętnie zadawały. Trzymamy kciuki, by najbliższy start Łukasza w Dolinie Śmierci w USA w lipcu tego roku zwieńczony został sukcesem. Szerokiej drogi!

mgr Agnieszka Baca

22 marca 2024 roku świętowaliśmy Dzień Wody. W tym dniu wspólnie odkrywaliśmy tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały cechy wody podczas jej degustacji w samodzielnie wykonanych kubkach z papieru. Następnie omówiliśmy trzy stany skupienia, w których występuje woda. Bawiąc się przy muzyce układaliśmy obrazki z kropel wody, a także chowaliśmy się przed ulewą. W trakcie zabaw badawczych podejmowaliśmy próbę szacowania ilości wody w kubeczkach, przelewaliśmy wodę tak, by było jej po równo lub rosnąco, w kolejnym kubku. Próbowaliśmy sprawdzić, ile kropel wody zmieści się na powierzchni monety poznając tym samym napięcie powierzchniowe wody. Mamy nadzieję, że podejmowana tematyka przyczyni się do rozwijania świadomości przedszkolaków dotyczącej racjonalnego wykorzystywania zasobów wody.

mgr Ewelina Śliwa

W dniu 21 marca 2024roku dzieci z grupy V świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od wiosennych zagadek, gier i zabaw związanych z tematyką. W trakcie zajęć dzieci wzbogacały swoją wiedzę na temat zwiastunów wiosny, podejmowały próbę rozpoznawania wybranych gatunków ptaków oraz witały nową porę roku w skocznym tańcu. Chwilę później cała sala wypełniła się zielonymi żabkami, które także chciały powitać wiosnę. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście do ogrodu, gdzie przedszkolaki z dużym zaangażowaniem poszukiwały pierwszych zwiastunów wiosny. Liczymy, że odnalezione krokusy, kwitnąca forsycja oraz pierwsze pączki na gałązkach drzew sprawią, że wiosna zwita do nas na dobre!

Tego dnia świętowaliśmy jeszcze jedną ważną uroczystość - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji dzieci poznały historię wyjątkowej skarpetki Fredzi, dowiedziały się co nieco o funkcjonowaniu dzieci z Zespołem, by na koniec, w ramach solidarności z osobami z trisomią, zaprojektować swoje niepowtarzalne kolorowe skarpety.