Samorządowe Przedszkole nr 14 w Krakowie

Get Adobe Flash player

IMG 0814

W dniu 18 października 2018r wybraliśmy się na wycieczkę do Pieskowej Skały, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jeden z najciekawszych zamków obronnych. Wchodząc na piękny arkadowy dziedziniec mogliśmy podziwiać gotycką basztę z otworami strzelniczymi, barokową wieżę zegarową oraz drewnianą studnię sięgającą dnem poziomu Prądnika. Wewnątrz samego zamku obejrzeliśmy ekspozycję” Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali poświęconej sztuce średniowiecznej gdzie podziwialiśmy kolekcje gotyckich rzeźb. Kolejna sala poświęcona była sztuce renesansowej. Tutaj uwagę naszą przykuły piękne tkaniny. W sali barokowej podziwialiśmy porcelanowe naczynia i przedmioty codziennego użytku. Ostatnia sala poświęcona sztuce XVII i XVIII w zachwyciła nas różnorodnością rzeźb, obrazów oraz stylowych mebli.

Wspaniała architektura, piękne położenie zamku w dolinie Prądnika zainspirowały i pobudziły naszą wyobraźnię. Mieliśmy również czas na podziwianie Ojcowskiego Parku Narodowego, który o tej porze roku wydawał się jeszcze piękniejszy.

                                                                                                                                   Mgr Małgorzata Batóg

 

IMG 0779

IMG 0880

44932444 551376751981305 1944492369625743360 n

We środę 24 października w grupie V pojawili się bardzo niezwykli goście "COFFE i ZIZI" psy, którymi na co dzień opiekuje się nasza Natalka i jej rodzina. Mama Natalki jest pracownikiem Schroniska dla bezdomnych zwierząt "PSIE POLE" w Racławicach i przyszła do naszego przedszkola, by opowiedzieć nam nieco o psach oraz działalności schroniska. Nasza grupa uczestniczyła w spotkaniu na zaproszenie grupy V.

Podczas zajęć dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z pasami, poznały zasady pracy z psem, uczyły się właściwego stosunku do zwierząt, sposobów opieki i pomocy. Taki bezpośredni kontakt z psem, pozwala dzieciom na przełamanie bariery strachu przed zwierzęciem, umożliwia poznanie upodobań czworonogów, które później mogą wykorzystać ze swoim pupilem.

Dzieci uczyły się również zasad postępowania w kontakcie z obcym psem, a mianowicie jak właściwie obronić się w razie ataku.

Zajęcia były niezwykle cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla dzieci, które na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Takie zajęcia, niewątpliwie pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. DZIĘKUJEMY!

mgr Ewelina Śliwa

IMG 20181015 101539

 

W środę – 10 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej grupie Święto Drzewa. Zainspirowani zaproszeniem Klubu Gaja do udziału w nowej edycji programu pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2” - poświęconej ochronie klimatu, wpływie człowieka na zmiany klimatu a także roli i znaczeniu drzew w łagodzeniu skutków tych zmian, stworzyliśmy plakat i rozmawialiśmy o ochronie naszych drzew w ogrodzie. Jednocześnie możemy się pochwalić opieką nad naszym Drzewem Pamięci zasadzonym we wrześniu. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne.

mgr Dorota Olajossy

44294100 2081015418622387 6305250481472012288 n

 

20 września obchodziliśmy wyjątkowy dzień -  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To była wspaniała okazja do rozmowy na temat praw dzieci. Przedszkolaki z grupy IV ochoczo dzieliły się swoimi pomysłami, by następnie razem stworzyć radosny plakat.

W ten czwartkowy ranek powitało nas piękne słońce, dlatego skorzystaliśmy z pięknej pogody i z uśmiechami na twarzach powędrowaliśmy do ogrodu, by bawić się wspólnie wykorzystując do tego kolorową chustę. Przez cały czas towarzyszył na śmiech, a dobry humor nas nie opuszczał ;) Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. To był bardzo udany dzień ;)

mgr Iwona Łoś

 

44216977 1990940277667320 6809063283597770752 n

44274891 758961817793774 4448243335785611264 n

 

 

W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 uczestniczymy w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, który powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Mając na celu kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej dzieci z naszego przedszkola, realizujemy różnorodne zadania o tematyce patriotycznej.

W dniu 14.09.2018 r. w ogrodzie przedszkolnym zasadziliśmy „Drzewo Pamięci”, które będzie symbolem życia i wolności. Pomagała nam w tym Pani Dyrektor, personel przedszkola oraz Rodzice na których zawsze możemy liczyć!

Obiecujemy dbać o nasze drzewo i codziennie obserwować, jak rośnie razem z nami.

mgr Dorota Olajossy
mgr Barbara Ciastoń

 

 

Rodzice Dzieciom 4

 

W dniu 21.VI 2018 roku grupy przedszkolne brały udział w przedstawieniu z pacynkami pt. "Złota kaczka" w wykonaniu rodziców i nauczycieli Samorządowego Przedszkola nr 14. Główną rolę- Złotej Kaczki zagrała w przedstawieniu absolwentka naszego przedszkola.

Mali widzowie dzięki scenografii przenieśli się do Starej Warszawy, gdzie toczyła się akcja legendy. Śledząc losy biednego szewczyka, który stał się bogaty za sprawą Złotej Kaczki, dzieci dowiedziały się, że bogactwo nie daje szczęścia, jeśli nie można się nim dzielić z innymi. Szewczyk odkrywał, że prawdziwą radość daje mu możliwość i chęć pomagania innym. To przesłanie popłynęło do naszej małej widowni i zagościło w sercach dzieci.

Podczas spektaklu dzieci aktywnie reagowały, słuchały z uwagą i śledziły przebieg fabuły spektaklu. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie z dużym zainteresowaniem dzięki dobrej grze rodziców-aktorów, ciekawej scenografii oraz wspaniale wykonanym pacynkom. Muzyczna oprawa przedstawienia wpływała na podtrzymywanie zainteresowania dzieci, wyciszała i zachęcała widownię do oklasków.

Czynny udział w spektaklu pobudził ich do zainteresowania sztuką teatralną oraz stał się inspiracją do zabawy w "teatr". Kto wie? Może któryś z nich zostanie w przyszłości prawdziwym aktorem? Teatrzyk był bardzo pouczający i podobał się wszystkim dzieciom, czego wyrazem były brawa, którymi nagrodziły rodziców. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pracę podczas realizacji przedstawienia i zachęcamy do dalszego aktywnego uczestniczenia w życiu naszej społeczności.

mgr Irena Surdej

Copyright © 2014 - s.przeczek@gmail.com