W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 uczestniczymy w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, który powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Mając na celu kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej dzieci z naszego przedszkola, realizujemy różnorodne zadania o tematyce patriotycznej.

W dniu 14.09.2018 r. w ogrodzie przedszkolnym zasadziliśmy „Drzewo Pamięci”, które będzie symbolem życia i wolności. Pomagała nam w tym Pani Dyrektor, personel przedszkola oraz Rodzice na których zawsze możemy liczyć!

Obiecujemy dbać o nasze drzewo i codziennie obserwować, jak rośnie razem z nami.

mgr Dorota Olajossy
mgr Barbara Ciastoń

Rodzice Dzieciom 4

W dniu 21.VI 2018 roku grupy przedszkolne brały udział w przedstawieniu z pacynkami pt. "Złota kaczka" w wykonaniu rodziców i nauczycieli Samorządowego Przedszkola nr 14. Główną rolę- Złotej Kaczki zagrała w przedstawieniu absolwentka naszego przedszkola.

Mali widzowie dzięki scenografii przenieśli się do Starej Warszawy, gdzie toczyła się akcja legendy. Śledząc losy biednego szewczyka, który stał się bogaty za sprawą Złotej Kaczki, dzieci dowiedziały się, że bogactwo nie daje szczęścia, jeśli nie można się nim dzielić z innymi. Szewczyk odkrywał, że prawdziwą radość daje mu możliwość i chęć pomagania innym. To przesłanie popłynęło do naszej małej widowni i zagościło w sercach dzieci.

Podczas spektaklu dzieci aktywnie reagowały, słuchały z uwagą i śledziły przebieg fabuły spektaklu. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie z dużym zainteresowaniem dzięki dobrej grze rodziców-aktorów, ciekawej scenografii oraz wspaniale wykonanym pacynkom. Muzyczna oprawa przedstawienia wpływała na podtrzymywanie zainteresowania dzieci, wyciszała i zachęcała widownię do oklasków.

Czynny udział w spektaklu pobudził ich do zainteresowania sztuką teatralną oraz stał się inspiracją do zabawy w "teatr". Kto wie? Może któryś z nich zostanie w przyszłości prawdziwym aktorem? Teatrzyk był bardzo pouczający i podobał się wszystkim dzieciom, czego wyrazem były brawa, którymi nagrodziły rodziców. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pracę podczas realizacji przedstawienia i zachęcamy do dalszego aktywnego uczestniczenia w życiu naszej społeczności.

mgr Irena Surdej

31392639 1860391784030838 1109067363073916928 n

W dniu 20 kwietnia 2018r. odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, gdzie mogliśmy doświadczać niezwykłości świata sprzed 100 lat. Zadając sobie pytanie o to jak to było kiedyś sprawdziliśmy, jakie zmiany zachodzą w naszym najbliższym otoczeniu i ile z dawnych czasów czerpiemy teraz. Co zrobić z wolnym czasem kiedy nie ma komputera czy telewizora? Jak pokonać nudę za pomocą patyków, kredy  i starych szmatek. Zaczerpnęliśmy pomysły na różnorodne , ciekawe zabawy. Wprawialiśmy w ruch zabawki  z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat. Przekonaliśmy się, że to, co wyszło z poprzedniego życia może nadal nas inspirować.

mgr Małgorzata Batóg

31239413 1860391824030834 7803806494222188544 n

"– Bonifacyyy! Popatrz tylko!

- Kiedy śpię.

- To chociaż zerknij.

- A warto?

- Pewnie. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś!

[...] Na stole stoi cała misa jaj!"

Grupa IV co prawda nie znalazła całej miski jajek, ale w zamian miała okazję do wysłuchania pięknej historii o tradycjach wielkanocnych w naszej zaprzyjaźnionej Bibliotece. W rolach głównych wystapił kot Bonifacy i kot Filemon, które swoimi przygodami i psotami rozśmieszyły nasze Przedszkolaki.

Oczywiście spotkanie poprowadziły miłe Panie bibliotekarki, które opowiedziały nam o zwyczajach świątecznych zachęcając jednocześnie dzieci do podzielenia się pomysłami na obchodzenie Świąt Wielkanocnych. Wszakże w naszych domach celebrujemy ten niezwykły czas na różne sposoby. U niektórych w powietrzu unosi się zapach mazurka, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie Świąt bez wielkanocnej babki. Nawet nasze pisanki mają różne wzory i kolory, dlatego też jest to czas niezwykle kolorowy i radosny.

Kolory były również widoczne w pracach dzieci, które pod koniec spotkania miały okazję pokolorować urocze zające. Znalazł się również czas na czytanie wybranych przez Przeszkolaki książeczek i układaniu puzzli. A na koniec czekała nas słodka niespodzianka ;) Bardzo dziękujemy za zaproszenie do Biblioteki, z pewnością odwiedzimy ją ponownie!

mgr Iwona Łoś

zdj 2

We wtorek 6 lutego dzieci z grupy IV i V wybrały się na wystawę Szopek Krakowskich. Ta niezwykła tradycja zrodziła się w XIX wieku i jest kultywowana do dziś.

Przedszkolaki  miały okazję wysłuchać krótkiej historii powstawania szopek, ale przede wszystkim mogły zobaczyć okazałą wystawę różnorodnych szopek. Były szopki małe, mieszczące się na łyżeczce do herbaty, ale także bardzo duże, zadziwiające swymi rozmiarami. Obecnie prawie wszystkie budowle są podświetlone elektrycznie, a do dekoracji wykorzystuje się kolorowe sreberka, błyszczące papierki po cukierkach, drewniane listewki, a także muszelki, makaron i wiele innych. Zachwytom nie było końca ;)

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. To była bardzo udana i interesująca wycieczka ;)

mgr Iwona Łoś

zdj 1

zdj 4

zdj 3

zdj 1

Ponieważ  potrzeba eksploracji świata jest jedną z ważniejszych potrzeb dziecka dlatego w dniu 30 stycznia 2018r. uczestniczyliśmy w warsztatach badawczych prowadzonych przez Panią Monikę Wyżgę - biologa. Wykonywaliśmy  bardzo ciekawy eksperyment "kapusta zmienia kolor". Mając swój zestaw badawczy każdy mógł przy pomocy pipety nanieść rożne roztwory w odpowiednie miejsca na tackach, uzyskując ciekawe  efekty odbarwienia. Mogliśmy również obserwować eksperyment „ Wulkan”, w trakcie którego zobaczyliśmy zaskakujący efekt łączenia różnych  substancji. Na zakończenie mogliśmy się przekonać z jaką łatwością bakterie przenoszą się z człowieka na człowieka. Eksperymentowaniu towarzyszyły rożne emocje i przeżycia: zadowolenie, satysfakcja i radość .

Małgorzata Batóg

zdj 4