61918740 2343191172591857 6334590691561177088 n

Święto dzieci, które wypada na początku czerwca, jest ulubionym dniem w kalendarzu wielu osób. Tradycyjnie w Dzień Dziecka rodzice obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami. 1 czerwca z tej okazji w wielu miastach w całej Polsce przygotowywane są także wyjątkowe atrakcje dla dzieci.

W grupie IV integracyjnej obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień już w piątek 31.05.2019 r. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych przypominajacych nam informacje o Konwencji Praw Dziecka i wielkim człowieku Januszu Korczaku. Radośnie bawiliśmy się chustą Klanza, tworzyliśmy bociany z origami, degustowaliśmy pyszne lodowe sorbety i słodkie lizaki.

Do tych wspaniałych atrakcji dołączamy życzenia dla naszych dzieci:

„Życzę Wam dzieciaki
śmiechu w domu
i lodów w niedzielę,
i przyjaciół wspaniałych,
i prezentów wiele.”

60334415 1240648542751838 6484049987184361472 n

15 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Rodziny – to święto zainspirowało aktywnych członków Stowarzyszeni Klanza do przygotowania atrakcyjnych wydarzeń na placach różnych miast, placówek szkolnych i przedszkolnych w Polsce. W tym dniu dzieci z grupy IV integracyjnej zaprosiły dzieci z grupy VII specjalnej do zatańczenia prostych tańców integracyjnych i wspólnych zabaw z wykorzystaniem animacyjnej chusty Klanza w auli naszego przedszkola.

Razem świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Tańców z Klanzą podczas radosnych zabaw sprzyjających uwrażliwieniu dzieci na akceptację i tolerancję dla rówieśników o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Piskom, śmiechom i podskokom nie było końca! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

mgr Agata Widła

20190523 110800

Zamek w Niepołomicach zwany drugim Wawelem , to kolejne miejsce, które mogliśmy zobaczyć w trakcie wycieczki zorganizowanej w dniu 23 maja 2019r. Podczas zwiedzania zamku czyli niezwykłej  wyprawy w czasie, poznaliśmy historię oraz legendy tej liczącej ponad 700 lat rezydencji królewskiej. W komnatach zamkowych mogliśmy zobaczyć galerię malarstwa i rzeźby pochodzącej z XIX w. Zwiedziliśmy również kaplicę zamkową oraz wystawę trofeów myśliwskich. Ta ostatnia wzbudziła największe nasze zainteresowanie ze względu na bogate  eksponaty myśliwskie i łowieckie zbiory. Okazała, zamkowa bryła  oparła się  niszczejącemu działaniu czasu  i burzliwym wydarzeniom , pozostając dla nas żywą księga  dziejów naszej historii.

mgr Małgorzata Batóg

20190523 103220

20190523 114149

IMG 0814

W dniu 18 października 2018r wybraliśmy się na wycieczkę do Pieskowej Skały, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jeden z najciekawszych zamków obronnych. Wchodząc na piękny arkadowy dziedziniec mogliśmy podziwiać gotycką basztę z otworami strzelniczymi, barokową wieżę zegarową oraz drewnianą studnię sięgającą dnem poziomu Prądnika. Wewnątrz samego zamku obejrzeliśmy ekspozycję” Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali poświęconej sztuce średniowiecznej gdzie podziwialiśmy kolekcje gotyckich rzeźb. Kolejna sala poświęcona była sztuce renesansowej. Tutaj uwagę naszą przykuły piękne tkaniny. W sali barokowej podziwialiśmy porcelanowe naczynia i przedmioty codziennego użytku. Ostatnia sala poświęcona sztuce XVII i XVIII w zachwyciła nas różnorodnością rzeźb, obrazów oraz stylowych mebli.

Wspaniała architektura, piękne położenie zamku w dolinie Prądnika zainspirowały i pobudziły naszą wyobraźnię. Mieliśmy również czas na podziwianie Ojcowskiego Parku Narodowego, który o tej porze roku wydawał się jeszcze piękniejszy.

Mgr Małgorzata Batóg

IMG 0779

IMG 0880

44932444 551376751981305 1944492369625743360 n

We środę 24 października w grupie V pojawili się bardzo niezwykli goście "COFFE i ZIZI" psy, którymi na co dzień opiekuje się nasza Natalka i jej rodzina. Mama Natalki jest pracownikiem Schroniska dla bezdomnych zwierząt "PSIE POLE" w Racławicach i przyszła do naszego przedszkola, by opowiedzieć nam nieco o psach oraz działalności schroniska. Nasza grupa uczestniczyła w spotkaniu na zaproszenie grupy V.

Podczas zajęć dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z pasami, poznały zasady pracy z psem, uczyły się właściwego stosunku do zwierząt, sposobów opieki i pomocy. Taki bezpośredni kontakt z psem, pozwala dzieciom na przełamanie bariery strachu przed zwierzęciem, umożliwia poznanie upodobań czworonogów, które później mogą wykorzystać ze swoim pupilem.

Dzieci uczyły się również zasad postępowania w kontakcie z obcym psem, a mianowicie jak właściwie obronić się w razie ataku.

Zajęcia były niezwykle cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla dzieci, które na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Takie zajęcia, niewątpliwie pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. DZIĘKUJEMY!

mgr Ewelina Śliwa

IMG 20181015 101539

W środę – 10 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej grupie Święto Drzewa. Zainspirowani zaproszeniem Klubu Gaja do udziału w nowej edycji programu pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2” - poświęconej ochronie klimatu, wpływie człowieka na zmiany klimatu a także roli i znaczeniu drzew w łagodzeniu skutków tych zmian, stworzyliśmy plakat i rozmawialiśmy o ochronie naszych drzew w ogrodzie. Jednocześnie możemy się pochwalić opieką nad naszym Drzewem Pamięci zasadzonym we wrześniu. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne.