31392639 1860391784030838 1109067363073916928 n

W dniu 20 kwietnia 2018r. odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, gdzie mogliśmy doświadczać niezwykłości świata sprzed 100 lat. Zadając sobie pytanie o to jak to było kiedyś sprawdziliśmy, jakie zmiany zachodzą w naszym najbliższym otoczeniu i ile z dawnych czasów czerpiemy teraz. Co zrobić z wolnym czasem kiedy nie ma komputera czy telewizora? Jak pokonać nudę za pomocą patyków, kredy  i starych szmatek. Zaczerpnęliśmy pomysły na różnorodne , ciekawe zabawy. Wprawialiśmy w ruch zabawki  z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat. Przekonaliśmy się, że to, co wyszło z poprzedniego życia może nadal nas inspirować.

mgr Małgorzata Batóg

31239413 1860391824030834 7803806494222188544 n

5

"– Bonifacyyy! Popatrz tylko!

- Kiedy śpię.

- To chociaż zerknij.

- A warto?

- Pewnie. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś!

[...] Na stole stoi cała misa jaj!"

Grupa IV co prawda nie znalazła całej miski jajek, ale w zamian miała okazję do wysłuchania pięknej historii o tradycjach wielkanocnych w naszej zaprzyjaźnionej Bibliotece. W rolach głównych wystapił kot Bonifacy i kot Filemon, które swoimi przygodami i psotami rozśmieszyły nasze Przedszkolaki.

Oczywiście spotkanie poprowadziły miłe Panie bibliotekarki, które opowiedziały nam o zwyczajach świątecznych zachęcając jednocześnie dzieci do podzielenia się pomysłami na obchodzenie Świąt Wielkanocnych. Wszakże w naszych domach celebrujemy ten niezwykły czas na różne sposoby. U niektórych w powietrzu unosi się zapach mazurka, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie Świąt bez wielkanocnej babki. Nawet nasze pisanki mają różne wzory i kolory, dlatego też jest to czas niezwykle kolorowy i radosny.

Kolory były również widoczne w pracach dzieci, które pod koniec spotkania miały okazję pokolorować urocze zające. Znalazł się również czas na czytanie wybranych przez Przeszkolaki książeczek i układaniu puzzli. A na koniec czekała nas słodka niespodzianka ;) Bardzo dziękujemy za zaproszenie do Biblioteki, z pewnością odwiedzimy ją ponownie!

1

3

4

zdj 2

We wtorek 6 lutego dzieci z grupy IV i V wybrały się na wystawę Szopek Krakowskich. Ta niezwykła tradycja zrodziła się w XIX wieku i jest kultywowana do dziś.

Przedszkolaki  miały okazję wysłuchać krótkiej historii powstawania szopek, ale przede wszystkim mogły zobaczyć okazałą wystawę różnorodnych szopek. Były szopki małe, mieszczące się na łyżeczce do herbaty, ale także bardzo duże, zadziwiające swymi rozmiarami. Obecnie prawie wszystkie budowle są podświetlone elektrycznie, a do dekoracji wykorzystuje się kolorowe sreberka, błyszczące papierki po cukierkach, drewniane listewki, a także muszelki, makaron i wiele innych. Zachwytom nie było końca ;)

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. To była bardzo udana i interesująca wycieczka ;)

zdj 1

zdj 4

zdj 3

zdj 1

Ponieważ  potrzeba eksploracji świata jest jedną z ważniejszych potrzeb dziecka dlatego w dniu 30 stycznia 2018r. uczestniczyliśmy w warsztatach badawczych prowadzonych przez Panią Monikę Wyżgę - biologa. Wykonywaliśmy  bardzo ciekawy eksperyment "kapusta zmienia kolor". Mając swój zestaw badawczy każdy mógł przy pomocy pipety nanieść rożne roztwory w odpowiednie miejsca na tackach, uzyskując ciekawe  efekty odbarwienia. Mogliśmy również obserwować eksperyment „ Wulkan”, w trakcie którego zobaczyliśmy zaskakujący efekt łączenia różnych  substancji. Na zakończenie mogliśmy się przekonać z jaką łatwością bakterie przenoszą się z człowieka na człowieka. Eksperymentowaniu towarzyszyły rożne emocje i przeżycia: zadowolenie, satysfakcja i radość .

Małgorzata Batóg

zdj 4

26510773 1709142505822434 629152825 o

21 grudnia dzieci zjawiły się w pięknych strojach, a od rana nie opuszczał nas świąteczny nastrój. Wszystko za sprawą ważnego wydarzenia – Wigilii ;) W naszej sali rozstawiliśmy stół, nakryliśmy go białym obrusem  i ozdobiliśmy kolorowymi dekoracjami. Ale to nie wszystko! Dzięki rodzicom naszych przedszkolaków na stole królowały przepyszne rzeczy, były pierniczki, ciasta, babeczki i owoce ;) Żeby tradycji stało się zadość połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy świąteczne życzenia, a także przeczytaliśmy historię o narodzeniu Pana Jezusa. Nie zabrakło kolędowania, do którego przygotowywaliśmy się już od dawna.

Był to cudnie spędzony razem czas!:)

26609890 1709142665822418 1742804806 o

1

W grudniu mieliśmy przyjemność posłuchać legend przeczytanych przez mamę Amelki. Dzieci zapoznały się  nie z jedną, ale aż z trzema pięknymi  historiami ! Była legenda o „Kopcu Krakusa i o Rękawce”, o „Studni Tynieckiej” oraz o „Czarnej Damie” – niech Was nie zmyli ten złowrogo brzmiący tytuł, bowiem opowieść  o chciwej kobiecie miała dobre zakończenie, które spodobało się naszym małym słuchaczom. Każde spotkanie z legendą przeczytaną przez babcię lub mamę naszych przedszkolaków bardzo cieszy, dlatego czekamy z niecierpliwością na następne odwiedziny. Zapraszamy!

2