5

"– Bonifacyyy! Popatrz tylko!

- Kiedy śpię.

- To chociaż zerknij.

- A warto?

- Pewnie. Czegoś takiego jeszcze nie widziałeś!

[...] Na stole stoi cała misa jaj!"

Grupa IV co prawda nie znalazła całej miski jajek, ale w zamian miała okazję do wysłuchania pięknej historii o tradycjach wielkanocnych w naszej zaprzyjaźnionej Bibliotece. W rolach głównych wystapił kot Bonifacy i kot Filemon, które swoimi przygodami i psotami rozśmieszyły nasze Przedszkolaki.

Oczywiście spotkanie poprowadziły miłe Panie bibliotekarki, które opowiedziały nam o zwyczajach świątecznych zachęcając jednocześnie dzieci do podzielenia się pomysłami na obchodzenie Świąt Wielkanocnych. Wszakże w naszych domach celebrujemy ten niezwykły czas na różne sposoby. U niektórych w powietrzu unosi się zapach mazurka, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie Świąt bez wielkanocnej babki. Nawet nasze pisanki mają różne wzory i kolory, dlatego też jest to czas niezwykle kolorowy i radosny.

Kolory były również widoczne w pracach dzieci, które pod koniec spotkania miały okazję pokolorować urocze zające. Znalazł się również czas na czytanie wybranych przez Przeszkolaki książeczek i układaniu puzzli. A na koniec czekała nas słodka niespodzianka ;) Bardzo dziękujemy za zaproszenie do Biblioteki, z pewnością odwiedzimy ją ponownie!

1

3

4

zdj 2

We wtorek 6 lutego dzieci z grupy IV i V wybrały się na wystawę Szopek Krakowskich. Ta niezwykła tradycja zrodziła się w XIX wieku i jest kultywowana do dziś.

Przedszkolaki  miały okazję wysłuchać krótkiej historii powstawania szopek, ale przede wszystkim mogły zobaczyć okazałą wystawę różnorodnych szopek. Były szopki małe, mieszczące się na łyżeczce do herbaty, ale także bardzo duże, zadziwiające swymi rozmiarami. Obecnie prawie wszystkie budowle są podświetlone elektrycznie, a do dekoracji wykorzystuje się kolorowe sreberka, błyszczące papierki po cukierkach, drewniane listewki, a także muszelki, makaron i wiele innych. Zachwytom nie było końca ;)

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. To była bardzo udana i interesująca wycieczka ;)

zdj 1

zdj 4

zdj 3

zdj 1

Ponieważ  potrzeba eksploracji świata jest jedną z ważniejszych potrzeb dziecka dlatego w dniu 30 stycznia 2018r. uczestniczyliśmy w warsztatach badawczych prowadzonych przez Panią Monikę Wyżgę - biologa. Wykonywaliśmy  bardzo ciekawy eksperyment "kapusta zmienia kolor". Mając swój zestaw badawczy każdy mógł przy pomocy pipety nanieść rożne roztwory w odpowiednie miejsca na tackach, uzyskując ciekawe  efekty odbarwienia. Mogliśmy również obserwować eksperyment „ Wulkan”, w trakcie którego zobaczyliśmy zaskakujący efekt łączenia różnych  substancji. Na zakończenie mogliśmy się przekonać z jaką łatwością bakterie przenoszą się z człowieka na człowieka. Eksperymentowaniu towarzyszyły rożne emocje i przeżycia: zadowolenie, satysfakcja i radość .

Małgorzata Batóg

zdj 4

26510773 1709142505822434 629152825 o

21 grudnia dzieci zjawiły się w pięknych strojach, a od rana nie opuszczał nas świąteczny nastrój. Wszystko za sprawą ważnego wydarzenia – Wigilii ;) W naszej sali rozstawiliśmy stół, nakryliśmy go białym obrusem  i ozdobiliśmy kolorowymi dekoracjami. Ale to nie wszystko! Dzięki rodzicom naszych przedszkolaków na stole królowały przepyszne rzeczy, były pierniczki, ciasta, babeczki i owoce ;) Żeby tradycji stało się zadość połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy świąteczne życzenia, a także przeczytaliśmy historię o narodzeniu Pana Jezusa. Nie zabrakło kolędowania, do którego przygotowywaliśmy się już od dawna.

Był to cudnie spędzony razem czas!:)

26609890 1709142665822418 1742804806 o

1

W grudniu mieliśmy przyjemność posłuchać legend przeczytanych przez mamę Amelki. Dzieci zapoznały się  nie z jedną, ale aż z trzema pięknymi  historiami ! Była legenda o „Kopcu Krakusa i o Rękawce”, o „Studni Tynieckiej” oraz o „Czarnej Damie” – niech Was nie zmyli ten złowrogo brzmiący tytuł, bowiem opowieść  o chciwej kobiecie miała dobre zakończenie, które spodobało się naszym małym słuchaczom. Każde spotkanie z legendą przeczytaną przez babcię lub mamę naszych przedszkolaków bardzo cieszy, dlatego czekamy z niecierpliwością na następne odwiedziny. Zapraszamy!

2

zdjcie

W dniu 28 listopada wspólnie z grupą V uczestniczyliśmy w warsztatach ludowych, które przygotowała dla nas Pani Małgorzata Surma  z Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana w Krakowie.

Dzieki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się jak dawniej w Małopolsce przygotowywano się do nadejścia świąt, jakie zwyczaje obowiązywały w czasie Adwentu, w jaki sposób strojono domy. Rozmawialiśmy  o przesądach związanych z dniem Wigilii, nakryciem świątecznego stołu oraz potrawach, które zgodnie z tradycją powinny się na nim znaleźć. Dowiedzielismy  się także czym różnią się od siebie postacie św. Mikołaja i Gwiazdora oraz jakie upominki dzieci od nich niegdyś otrzymywały. Opowieściom towarzyszyły zajęcia plastyczne, podczas których  wykonaliśmy tradycyjne ozdoby choinkowe.

mgr Małgorzata Batóg