Dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 listopada, był kolejną okazją do wspólnej zabawy i czerpania radości z uczenia się nowych rzeczy. W tym dniu świętowanie rozpoczęliśmy od przeczytania misiowego listu i obejrzenia prezentacji multimedialnej o misiach (nie tylko tych pluszowych). Dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą śledziły historię powstania pluszowego misia, a także ciekawostki na temat niedźwiedzi. Po dużej dawce wiedzy przyszedł czas na zabawy ruchowe oraz wspólne tańce – oczywiście przy „misiowych hitach”. Aby zostać przyjacielem misia i otrzymać odpowiednią odznakę, przedszkolaki musiały pokonać tor przeszkód, wykonując poszczególne zadania i rozwiązując różne zagadki. Uroczystość zakończyła się przygotowaniem i degustacją misiowych smakołyków. Dzień był pełen wrażeń i atrakcji, a wykonane przez dzieci prace plastyczne będą wspaniałą pamiątką z tego wydarzenia.

mgr Agata Gaweł

W poniedziałek 22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Nic więc dziwnego, że w tym świątecznym dniu królowały zabawy z kredkami w roli głównej. To w końcu one towarzyszą nam w przedszkolu codziennie i przenoszą na papier nasze myśli oraz marzenia, a białym kartkom nadają najpiękniejsze barwy. Tym razem kredki wykorzystaliśmy nie tylko do rysowania i kolorowana, ale również do wielu innych zabaw, dzięki którym ćwiczyliśmy różne umiejętności. Rozwijaliśmy naszą kreatywność, tworząc obrazki z kredek, ćwiczyliśmy pamięć i spostrzegawczość, zapamiętując i odwzorowując układy kredek, a także utrwalaliśmy wybrane litery. Najwięcej radości sprawiły wszystkim zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem kolorowych kartek oraz chusty animacyjnej. Na koniec przedszkolaki wykonały rysunki, z których wspólnie stworzyliśmy ogromną kredkę. Mimo że za oknem coraz bardziej szaro i ponuro nam udało się pokolorować ten listopadowy dzień pięknymi barwami.

mgr Agata Gaweł

Pod koniec listopada nasza grupa przyłączyła się do akcji organizowanej przez Siostry Dominikanki z Piotrkowa Trybunalskiego, pod hasłem „DUMA i SZACUNEK więc narysuję rysunek”. Zadanie dzieci polegało na wykonaniu rysunków, które dodadzą otuchy funkcjonariuszom Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji, którzy z oddaniem bronią granic Państwa Polskiego. Nasze Przedszkolaki z wielką radością stworzyły piękne ilustracje, a akcja przypadła do gustu szczególnie chłopcom, którzy na samą myśl, że zdjęcia ich rysunków zostaną przekazane żołnierzom i policjantom ochoczo zabrali się do pracy.

Efekt? – cudowny!

mgr Urszula Matoga

Dnia 5 listopada w naszej grupie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Był to dobry moment, aby przypomnieć sobie wybrane bajki, rozwiązując różne zagadki i rozpoznając bajkowe postacie oraz tytuły bajek po rekwizytach lub przeczytanych fragmentach. Oprócz uczestnictwa w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek przedszkolaki zagrały w kilka bajkowych gier, podczas których uczyły się zgodnej współpracy w zespole rówieśniczym, a także przestrzegania reguł i zasad gry.

Ten dzień był również doskonałą okazją do rozstrzygnięcia naszego grupowego konkursu pt. „Wesoła kukiełka”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i aż siedemnaścioro dzieci z naszej grupy wraz z rodzicami wykonało z drewnianej łyżki swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Pomysłowość dzieci i rodziców nie zawiodła nas i tym razem.
Wszystkie kukiełki zachwycały i trudno było zdecydować się na wybór tej najpiękniejszej. Z pomocą przyszły przedszkolaki, które głosując za pomocą kolorowych karteczek, zadecydowały o wynikach konkursu.

Laureatami zostali:
Jeremi R. - I miejsce

Jaś K. - II miejsce
Kornelia B. - III miejsce

Ponieważ wszystkie prace były godne wyróżnienia, dlatego też komisja konkursowa ostatecznie postanowiła przyznać wyróżnienie wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz pamiątkowymi dyplomami i słodkim upominkiem.

Gratulujemy wszystkim dzieciom i dziękujemy za duże zaangażowanie i tak liczny udział w konkursie.

mgr Agata Gaweł

W pierwszym tygodniu listopada realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zabawach i aktywnościach, podczas których m.in. dowiedziały się co oznacza pojęcie „produkt ekologiczny”, nauczyły się rozpoznawać jego logo, a także z zaciekawieniem śledziły proces powstawania wybranych produktów ekologicznych. Analizując dokładnie piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, dzieci uświadomiły sobie po jakie produkty powinny sięgać najczęściej, by być silnym i zdrowym. Największą atrakcją okazało się pierwsze w życiu dojenie krowy oraz wspólne pieczenie chleba, który znikł w mgnieniu oka w brzuchach naszych „Eko łakomczuchów” …

W ramach podsumowania realizacji projektu wykonaliśmy grupową pracę plastyczną pt. „Ekologicznie i zdrowo”, przedstawiającą kolorową piramidę – z tego wniosek dla nas jest logiczny – zawsze wybierajmy produkt ekologiczny.

„Choć mówią, że nierasowy,
to on ma w sobie ras wiele…,
nos mokry, czułe serce,
najlepszym jest przyjacielem!”

25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Podczas zajęć Przedszkolaki miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, okazywaniu im szacunku i pomocy. Dowiedziały się czym różnią się psy rasowe od kundelków, poznały wybrane rasy psów, a także tajniki opieki nad naszymi małymi przyjaciółmi. Uczestnicząc we wspólnych zabawach, doskonaliły umiejętność wycinania, ćwiczyły koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz percepcję wzrokową. W tym dniu nie mogło także zabraknąć zabaw do znanej nam wszystkim piosenki pt. „Kundel bury”. Na zakończenie przedszkolaki wykonały własnego stróżującego kundelka – zakładkę, który będzie pilnował, by zawsze wracali we właściwe miejsce swojej ulubionej książki.

Od dziś już wiemy, że każdy pies zasługuje na naszą uwagę i… miłość!