13 października nasza grupa wraz z grupą III uczestniczyła w wycieczce do Zamku w Niepołomicach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dziedzińca głównego zamku królewskiego. Bardzo podobały nam się krużganki, armaty na dziedzińcu i rzeźba Stańczyka. Jednak największą atrakcją dla przedszkolaków była wystawa pt. ,,Zwierzęta świata”, gdzie mogły obejrzeć w naturalnych rozmiarach między innymi wilka, dziki, zebry, niedźwiedzia. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawostek na temat zwierząt, poznaliśmy ich zwyczaje, sposoby odżywiania oraz miejsca, w których mieszkają. Nie zabrakło również zagadek. Słoneczna jesienna pogoda, która towarzyszyła nam tego dnia zachęciła nas do spaceru wokół zamku. I tutaj mogliśmy oglądnąć zamek z zewnątrz, ogród królewski oraz ogromną sylwetę rycerza w metalowej zbroi. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w Izbie Regionalnej, gdzie przewodnik opowiedział nam o życiu mieszkańców w dawnych czasach, zaprezentował narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz na roli. Była to pełna wrażeń i bardzo udana wycieczka.

mgr Elżbieta Szmyd

W ubiegłym tygodniu nasza grupa realizowała projekt „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” moduł 2 - „KODUJEMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM”. Celem projektu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych przedszkolaków oraz zwiększanie świadomości i wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. W trakcie realizacji projektu dzieci podjęły wyzwanie udziału w „Misiowym Turnieju łamigłówek logicznych” doskonaląc tym samym umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kompetencji niezbędnych w codziennym życiu. Dzieci miały możliwość zaprezentowania własnych zainteresowań i umiejętności poprzez samodzielnie tworzenie zagadek, łamigłówek i zadań dla rówieśników. Każdy dzień przepełniony był zabawami, zadaniami i działaniami związanymi z KODOWANIEM. W naszej sali zagościł także tymczasowy „kącik kodowania”, w którym zgromadziliśmy maty, kolorowe kubeczki oraz gry logiczne. Musimy przyznać, że przedszkolaki zaskakiwały nas pomysłowością, kreatywnością, zaangażowaniem i niezwykłą aktywnością realizowanego projektu. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do rozwijania zainteresowań cyfrowych naszych przedszkolaków.

mgr Ewelina Śliwa

Od kiedy nastała Jesień, na cotygodniowych zajęciach, zwanych Porannym Kręgiem, witamy w nietypowy sposób każdego z nas oraz nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Zajęcia mają na celu przede wszystkim budowanie pozytywnej atmosfery, motywowanie dzieci do wzajemnej komunikacji i integracji. Powtarzalność aktywności wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a wprowadzanie drobnych zmian przepędza nudę i schemat. Dzieci wyciszają się, uczą czekania na swoją kolej, są angażowane do współprowadzenia niektórych aktywności. Na Porannym Kręgu bardzo ważne jest, gdy mówimy „dzień dobry”, „proszę”, „dziękuję, „przepraszam” i „nie, dziękuję” – w ten sposób rozwijamy swoje umiejętności społeczne i komunikacyjne. Gdy na zewnątrz robi się szaro, liście mienią się różnymi barwami, słońce grzeje coraz słabiej, my umilamy sobie czas witając oczy żółtą chustą, uszy – dźwiękami dzwonków diatonicznych, ręce smarujemy oliwką lawendową lub dotykamy szyszek, liści bądź kasztanów. Nasze nosy wąchają olejek o zapachu lawendy, który roznosi po sali mała świeczka, a nasze buzie smakują jesiennego przysmaku, jakim jest ukochane przez wszystkich jabłko. Wspaniałe jest to, iż za każdym razem Jesień daje nam się poznać na nowo.

mgr Elżbieta Szmyd

Przedszkolaki z grupy V w poniedziałek obchodziły Światowy Dzień Zwierząt, który miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta również mają swoje prawa i należy o nie dbać. Przedszkolaki dzieliły się informacjami na temat swoich pupili, ulubionych gatunków zwierząt oraz poznały ciekawostki na ich temat. Dzieci doskonaliły swoją spostrzegawczość oraz utrwalały znajomość liter poprzez zabawę w „Zwierzakowe sylaby”, a następnie usprawniały swój aparat artykulacyjny w zabawie ortofonicznej. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz „Zwierzakowych kalambur”, które sprawiły dzieciom wiele radości. Każdy przedszkolak wykonał rysunek swojego ulubionego zwierzęcia, przedstawiając swoją pracę na forum grupy.

mgr Dominika Michalik

30 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Chłopaka. Świętowaliśmy w rytm ulubionych piosenek, tworzyliśmy kolorowankę XXL, a dziewczynki złożyły wszystkim chłopcom z naszej grupy wspólne życzenia. Każdy chłopak otrzymał prezent w postaci balona oraz papierowej figurki „Super Chłopaka”.

Życzymy naszym SUPER CHŁOPAKOM wszystkiego najlepszego!

Z okazji tego dnia niezwykłego,

życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,

humoru radosnego

i aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

mgr Dominika Michalik

mgr Elżbieta Szmyd

W dniu 23 września przedszkolaki z grupy V wzięły aktywny udział w happeningu „SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2021”, który miał na celu pokazanie społeczności, że los naszej planety nie jest nam obcy. Każda grupa przygotowała specjalny baner, który zawierał ekologiczne przesłanie. Przemarszowi alejkami pobliskiego osiedla towarzyszył wspólny śpiew piosenki „Posprzątajmy ziemię, posprzątajmy świat”. Na koniec przedszkolaki posprzątały najbliższą okolicę oraz ogród przedszkolny. Mamy nadzieję, że taka postawa zaowocuje w przyszłości – troska i dbałość o naszą planetę.