Pluszowego Misia wszyscy kochamy! – 100 lat z radością mu śpiewamy!

W dniu 25 listopada nasze Dzieci uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Pomimo iż w tym roku nie mogliśmy bawić się w przedszkolu swoimi ulubionymi pluszakami, nie zabrakło wspólnych zabaw i mnóstwa niespodzianek!

Tym razem miś Teddy zaprosił nas na swoje przyjęcie urodzinowe. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pomogły nakryć stół na uroczyste przyjęcie. Podczas zabawy utrwalaliśmy, po której stronie należy położyć widelec, a po której łyżkę oraz, co jeszcze powinno się znaleźć na stole, by wyglądał pięknie i estetycznie. Nie zapomnieliśmy oczywiście, jak na prawdziwe urodziny przystało, o odśpiewaniu „Sto lat” i podrzucaniu Misia. Dzieci świetnie bawiły się „rozpakowując” prezenty dla Misia i odgadując, co dostał. Uroczystość zakończyliśmy tańcami i zabawami z balonikami.

mgr Barbara Pociecha

Kolczaste jeże mają swoje święto i przypada ono 10 listopada. W związku z tym dzieci z grupy II obchodziły w przedszkolu Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Ze zdziwieniem słuchały informacji dotyczących przysmaków jeży – tym samym obalony został mit, że „jeże zjadają jabłka”. Dzieci wykonywały różne zadania matematyczne np.: przykładanie odpowiedniej ilości klamerek do sylwety jeża, przeliczanie smakowitych robaczków. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż”. Przedszkolaki wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach.  Po zabawie projektowały sweterki dla zmarzniętych jeżyków. Przedszkolaki mogły wykazać się inwencją twórczą i ozdobić prace wg własnego pomysłu. Finałem dnia było wykonanie fotobudki „Jeżyka”, które posłużyło do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie.

mgr Magdalena Flis

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.

10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Przedszkolaki obejrzały występ starszych kolegów i koleżanek, którzy z dumą recytowali wiersze o symbolach narodowych oraz śpiewali piosenki o naszej Ojczyźnie. Cała uroczystość oprawiona była w biało-czerwone barwy bliskie sercu każdego Polaka.

Przedszkolaki, jak przystało na prawdziwych Patriotów, poznały historię naszego kraju, symbole narodowe oraz znaczenie ich barw. Dzieci z wielką radością wzięły udział w akcji „Szkoła do Hymnu”, wspólnie śpiewając w postawie „na baczność” hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

mgr Barbara Pociecha

W ostatnich tygodniach dzieci z grupy II porządkowały swoje wiadomości o owocach i warzywach. Poprzez liczne i ciekawe zabawy przedszkolaki kształtowały umiejętności matematyczne: klasyfikowały, porównywały kształt, przeliczały, szacowały. Wykorzystaliśmy matę do kodowania w celu rozwijania orientacji przestrzennej – góra, dół, prawo, lewo. Rozmawialiśmy o gromadzeniu zapasów na zimę. Owoce zgromadzone w kąciku przyrody wykorzystaliśmy jako stempelki. Z naszej pracy powstały piękne słoje z kompotami. Z własnoręcznie wykonanej masy solnej wykonaliśmy kształty warzyw i owoców. Na razie nasze „ulepianki” mają jednolity kolor. Kiedy masa już wyschnie kolejnym etapem będzie pomalowanie farbą kształtów warzyw i owoców na właściwe kolory. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przyniesione owoce i warzywa, które mogliśmy wykorzystać do zabaw, a obecnie zdobią nasz jesienny kącik.

mgr Barbara Pociecha

W minionym tygodniu w naszej sali zagościła Pani Jesień z koszem pełnym jesiennych darów. Czas obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Dzieci wielozmysłowo zapoznały się z kasztanami, szyszkami, żołędziami i innymi jesiennymi skarbami, które zdobią nasz kącik przyrody w sali. Wykorzystując różnorodny materiał przyrodniczy wspólnie ułożyliśmy portret Pani Jesieni. Przedszkolaki doskonaliły zdolności matematyczne poprzez przeliczanie, segregowanie, szacowanie darów jesieni, uzupełniały sudoku stworzone na dywanie. W rytm jesiennych utworów muzycznych kształtowały percepcję słuchową i koordynację ruchową. Nie zabrakło również pracy plastycznej. Dzieci wykonały jesienne, kolorowe liście wykorzystując paski bibuły.

mgr Magdalena Flis

8 października 2021 wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Drzewa w swoich salach i ogrodzie przedszkolnym. Dzień rozpoczęliśmy od „chodzenia po drzewie”. Następnie doskonaliliśmy umiejętność klasyfikowania przedmiotów ze względu na wielkość, kolor i kształt, oraz uczyliśmy się czytać zapisaną informację w postaci kodu. Po serii ćwiczeń powstało na podłodze geometryczne drzewo, które stało się inspiracją do wykonania pięknych geometrycznych drzew. Na koniec, dzięki pani Indze – wychowawcy grupy IV, mogliśmy spędzić miło czas w naszym ogródku przedszkolnym. Poprzez ciekawe propozycje zabaw i bliski kontakt z przyrodą dzieci m.in. wzbogaciły wiedzę na temat drzew, dowiedziały się, dlaczego należy o nie dbać. Największą atrakcją okazał się pan Drzewiasty. Na koniec zabawy tropiącej za wykonanie wszystkich zadań grupa otrzymała dyplom Miłośników Przyrody.