W tym tygodniu dzieci z grupy I w ramach programu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury poznały emocje - radość.  Miś Bruno towarzyszył dzieciom podczas zajęć jako asystent nauczyciela. Na co dzień mieszka na półeczce obok „kuferka emocji”, gdzie są gromadzone przedmioty służące poznawaniu emocji i radzeniu sobie z nimi w społecznie akceptowalny sposób np. gniotki, druciki kreatywne, gazety do wytupywania złości, folia bąbelkowa.

Dzieci na zajęciach rozpoznawały i nazywały radość na podstawie różnych sytuacji na obrazkach. Bawiły się w pokazywanie uczuć używając kostki. Wszyscy doszli do wniosku, że radość to prezenty, niespodzianki, nowe zabawki, radość oznacza miłe rzeczy, ale dla każdego coś innego. W związku z tym przedszkolaki przygotowały ,,Słoik dobrych chwil”, w którym będą umieszczać karteczki z rysunkami lub zapiskami (z pomocą nauczyciela) wszystkich pozytywnych chwil spędzonych w przedszkolu. Najwięcej radości w tym dniu przyniosło wszystkim przedszkolakom malowanie obrazka radosnego Małego Misia wykorzystując technikę malowania dziesięcioma palcami.

mgr Barbara Pociecha

Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku. Wieczór, który wyzwala w ludziach ich najlepsze uczucia. Dlatego w naszym przedszkolu przeżywamy go bardzo uroczyście. 18 grudnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane odświętnie. Przy pięknie przystrojonych stołach złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Nie mogło zabraknąć białego opłatka, który łamaliśmy z powagą, ale i ogromnym wzruszeniem. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zasiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej, na którą wszystkie Przedszkolaki czekały z radością. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach i oczywiście wspólnie kolędowaliśmy. Uwieńczeniem spotkania opłatkowego było obejrzenie „Jasełek” w wykonaniu dzieci z grupy IV, które występując w barwnych strojach na tle pięknej dekoracji, opowiedziały Przedszkolakom historię narodzin Pana Jezusa w ubogiej szopce w Betlejem. Wprowadzeni w świąteczny nastrój, wysłuchaliśmy życzeń Pani Dyrektor i udaliśmy się do sal. Dzieci smakowały barszczyk, kapustę z grzybami i rybę. Nie zabrakło także prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością.

mgr Magdalena Flis

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy I poczyniły przygotowania do zbliżającej się Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. To tydzień ciekawych świątecznych atrakcji, dzięki którym nasze dzieci z ogromnym zaangażowaniem mogły usprawniać swoje dłonie i paluszki wykonując stroiki świąteczne, które zagoszczą na wigilijnych stołach. Zapach świeżutkiej jodełki, próby wspólnego kolędowania, słuchanie o tradycjach bożonarodzeniowych sprawiły, że bardzo szybko minął nam czas. Nawet się nie spostrzegliśmy, a już pięknie udekorowaliśmy świąteczne pierniczki. W tym miejscu pragniemy podziękować Rodzicom za pomoc i zaangażowanie przy realizacji tychże zamierzeń.  Dzieciaki z niecierpliwością czekają na pałaszowanie swoich piernikowych rękodzieł.

mgr Barbara Pociecha

Przez ostatnie dwa tygodnie maluszki przygotowywały się na spotkanie z prawdziwym świętym Mikołajem. Wiele się działo: uczyliśmy się piosenki, którą powitaliśmy  świętego Mikołaja w naszych zimowych już i świątecznych skromnych progach. Doskonaliliśmy motorykę małą i pamięć poprzez naukę wierszyka „Worek Mikołaja” i towarzyszącą mu zabawę paluszkową. Doskonaliliśmy percepcję wzrokową, logiczne myślenie, poznaliśmy kilka ciekawych bajek, których głównym bohaterem był święty Mikołaj, jego pomocnicy oraz zaprzęgi reniferów. Ubraliśmy wspólnie choinkę w przyniesione przez Dzieci i ich Rodziców dekoracje. Wykonaliśmy łańcuch choinkowy, którego elementy były nie lada wyzwaniem dla naszych najmłodszych przedszkolaków. Podołaliśmy jednak wszystkim wyzwaniom. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentem. W czasie spotkania z długo oczekiwanym gościem, przedszkolaki mogły pochwalić się znajomością magicznych słów oraz kształtowały umiejętność posługiwania się zwrotami grzecznościowymi. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, koła fortuny itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

mgr Barbara Pociecha

25 listopada w grupie I obchodziliśmy święto pluszowego misia. Okazało się, że mimo wielu atrakcyjnych zabawek, to właśnie nasz pluszowy miś był najwspanialszą atrakcją tego dnia. W naszej sali od początku roku szkolnego dwa pluszowe misie obserwowały zabawy dzieci siedząc na parapecie. I tego właśnie pięknego dnia, postanowiły z niego zejść i trochę się poprzytulać. Każde dziecko przywitało się i przedstawiło misiowi.

Miękki, puchaty i taki z łatką. Czyli jaki jest miś? To jedno z kilku zadań postawionych dzieciom przez misia. Misie różnej wielkości i w różnych kolorach towarzyszyły naszym wspólnym zabawom, dzięki którym utrwaliliśmy kolory, klasyfikowaliśmy misie ze względu na kolor i wielkość. Kształtowaliśmy kompetencje matematyczne (licząc misie małe, średnie i duże).

Na koniec dzieci pomalowały farbkami misie wg własnego pomysłu, a na pamiątkę wspólnie spędzonego dnia otrzymały medal Przyjaciela Pluszowego Misia.