Cicha noc, święta noc,

pokój niesie ludziom wszem...

W dniu 18 grudnia w naszym przedszkolu świętowaliśmy nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy od obejrzenia na auli przedszkolnej „Jasełek” w wykonaniu przedszkolaków z grupy IV. Po zachwycającym przedstawieniu wysłuchaliśmy życzeń świątecznych od Pani Dyrektor. Po spotkaniu na auli przeszliśmy do naszej sali, gdzie czekał już na nas przystrojony świąteczny stół. Przy dźwięku nastrojowych kolęd złożyliśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do wigilijnego obiadu przygotowanego przez panie z naszej przedszkolnej kuchni. Po pysznym obiedzie częstowaliśmy się smakołykami podarowanymi przez naszych Rodziców. Wspólnie kolędowaliśmy, a pod choinką znaleźliśmy wspaniałe prezenty – nowe zabawki do naszej sali.

Niespodzianek tego dnia nie było końca. Po zakończeniu poczęstunku odwiedziła nas Pani Vice Dyrektor wraz z paniami organiazatorkami konkursu plastycznego „Moja ekologiczna ozdoba choinkowa”. Panie wręczyły przedszkolakom biorącym udział w konkursie nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy pomogli nam stworzyć świąteczny nastrój tego dnia. Mamy nadzieję, że przygotowane przez dzieci świąteczne dekoracje pomogły poczuć radość Świąt w każdym domu.

mgr Inga Kwiecień

We wtorek 15 grudnia 2020 roku w naszej grupie odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców pt. „Zimowe Święta”. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach jak zawsze, jednak to jak pracują, Rodzice mogli zobaczyć na nagraniu. Podczas zajęć przedszkolaki doskonaliły swoje kompetencje matematyczne, językowe i społeczne, a także rozwijały koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową. Dzieci chętnie podejmowały proponowane aktywności m.in. wykonały świąteczne zadania ruchowe, brały udział w gimnastyce buzi i języka, śpiewały, odczytywały swoje imiona, przeliczały bombki na choince, dzieliły na sylaby, a nawet zagrały w zimowe bingo. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały instrumentację do kolędy „Przybieżeli do Betlejem” w aranżacji zespołu dziecięcego Arka Noego i złożyły świąteczne życzenia swoim Rodzicom. Atmosfera na zajęciach była bardzo wesoła i świąteczna.

mgr Inga Kwiecień

W dniu 10 grudnia 2020r w grupie III odbyły się kolejne warsztaty z robotyki. Przedszkolaki zbudowały części mechaniczne swoich robotów przy użyciu programu komputerowego, następnie z niewielką pomocą dorosłych, zaprogramowały ich ruchy, a następnie uruchomiły tak, aby można było zobaczyć, co potrafią. Tego dnia w ruch wprawiany był skonstruowany przez dzieci bączek. Kolejna ciekawa lekcja wdrażająca do świata nowoczesnych technologii za nami.

mgr Inga Kwiecień

W drugim tygodniu grudnia na terenie naszego przedszkolnego ogrodu stanął karmnik dla ptaków – jako element programu Miasta Krakowa „Jestem Eko w Krakowie”. Obok karmnika stoi tablica informacyjna, w jaki sposób dokarmiać ptaki zimą, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Właśnie nasza grupa otrzymała ważne zadanie opieki nad karmnikiem. Otrzymaliśmy wielką paczkę nasion dla ptaków oraz książeczkę edukacyjną o ptakach, które można spotkać w Krakowie. Rozpoczęliśmy od zajęć dydaktycznych o ptakach zimą. Po nich wyruszyliśmy do ogrodu i wsypaliśmy pierwsze ziarno. Podczas następnych odwiedzin przy karmniku, nasion było o wiele mniej, więc ptaki zdążyły się trochę posilić. Cieszymy się, że możemy pomóc naszym ptakom zimą.

Cieszą się dzieciaki, a Mikołaj Święty,
śmiejąc się wesoło, rozdaje prezenty.
Dziękujemy! Dziękujemy! – mówi mała Jola.
Zapraszamy Mikołaju częściej do przedszkola.

7 grudnia 2020 roku w grupie III to Dzień Mikołajkowy. Tego dnia dużo się działo! Były wierszyki, piosenki, tańce mikołajkowe, domino z prezentów, obrazkowy list do Mikołaja, zaprzęgi reniferów. Wszystko co niezbędne by przygotować się do wizyty niezwykłego gościa. Doczekaliśmy się! Naszą grupę odwiedził Święty Mikołaj. Przywitaliśmy gościa piosenkami, a potem porozmawialiśmy z Mikołajem o zimie, Świętach Bożego Narodzenia i oczywiście o byciu grzecznym. Razem z Mikołajem przypomnieliśmy sobie trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Grzeczne dzieci Mikołaj obdarował prezentami. To było niezwykłe spotkanie, które zapamiętamy na długo.

Mikołaju dziękujemy!

Zapraszamy za rok!

mgr Beata Madej

Na mojej drodze w każdej chwili,
mogę Was spotkać moi mili.
I chociaż różni nas tak wiele,
zostanę Waszym przyjacielem (…)

Chociaż mam zdrowe, nogi, oczy,
to z takim jak Ty mogę kroczyć.
I gdy się w życiu gdzieś spotkamy,
to wszystkim smutkom radę damy.

W dniu 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku połączyliśmy ten dzień z akcją „Robótka” dla Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Przedszkolaki oglądały znaki i piktogramy informujące o przeznaczeniu miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Zapoznały się także z wierszem J. Lisowskiej „Spotkanie przyjaciół” i dowiedziały się, jak nieść adekwatną pomoc osobom z niepełnosprawnościami i że są to tak samo wartościowe osoby, jak te całkowicie sprawne. Dzieci spróbowały także wyobrazić sobie życie z niepełnosprawnością podczas kilku zabaw, np. poszukiwania przedmiotów w kole z zasłoniętymi oczami, rozumienia siebie wzajemnie z zatkanymi uszami. Na koniec dzieci przygotowały kartkę świąteczną jako część akcji „Robótka” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas całych zajęć przedszkolaki wykazywały się dużym skupieniem, a także zrozumieniem dla powagi tematu. Mamy nadzieję, że dzisiejsze obchodzenie Dnia Osób Niepełnosprawnych zaowocuje u naszych przedszkolaków otwartymi sercami na drugiego człowieka.