Zamek w Niepołomicach, zwany drugim Wawelem, to miejsce, które mogliśmy zobaczyć w trakcie wycieczki zorganizowanej w dniu 13 października 2021 r. Podczas zwiedzania zamku, czyli niezwykłej  wyprawy w czasie, poznaliśmy historię oraz legendy tej liczącej ponad 700 lat rezydencji królewskiej. Zwiedziliśmy wystawę trofeów myśliwskich, która wzbudziła największe nasze zainteresowanie ze względu na bogate eksponaty myśliwskie i łowieckie zbiory. Byliśmy również w Izbie Regionalnej, gdzie mogliśmy poznać przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie, meble oraz historyczne pamiątki. Okazała zamkowa bryła oparła się niszczejącemu działaniu czasu i burzliwym wydarzeniom, pozostając dla nas żywą księgą  dziejów naszej historii.

mgr Marta Bielecka

12 października naszą grupę odwiedziły dwie panie psycholog: Anna Gebauer i Magdalena Nowakowska. Zapoznały one dzieci z opowiadaniem pt.: „Kraina Radości”. Dzieci rozmawiały o tym co mogłoby się stać, gdyby nie odczuwało się różnych uczuć w adekwatnych do tego momentach. Dzieci, zainspirowane ilustracjami, na których przedstawione były okoliczności mające wpływ na odczuwanie danej emocji, opowiadały o codziennych sytuacjach ze swojego życia. Wykazały się swoją wiedzą na temat emocji i prezentowały to, jak one wyglądają. Dodatkowo, nieco swawoli dostarczyły dzieciom zabawy z chustą animacyjną Klanza.

mgr Małgorzata Batóg

Przygotowania do obchodów Światowego Dnia Drzewa grupa III rozpoczęła już dwa dni wcześniej. Po obserwacjach drzew w parku mieliśmy już rozeznanie o różnych gatunkach drzew. Poznaliśmy ich budowę, a co najważniejsze dowiedzieliśmy się po co one są nam tak bardzo potrzebne. Po zdobyciu podstawowej wiedzy wzięliśmy się do pracy i wykonaliśmy wspólnie olbrzymie drzewo, na którym zasiedli jego mieszkańcy – urocze sowy. Nie zabrakło również prac technicznych takich jak: drzewa, z wykorzystaniem wspólnie zgromadzonych liści oraz kompozycje z jesiennych darów drzew. Zwieńczeniem wszelkich wysiłków był udział w zadaniach w ogrodzie przedszkolnym, do których zaprosili nas listownie Miłośnicy Przyrody.

mgr Małgorzata Batóg

Jabłko – wiele się o nim mówi... Po raz pierwszy słyszymy o nim w Biblii, w greckich mitach. A nawet Isaac Newton po spotkaniu z jabłkiem odkrył prawo powszechnego ciążenia. Należy wspomnieć, że Polska jest czołowym producentem jabłek w Europie i na świecie. Jabłko ma równie ważną rolę w literaturze dziecięcej - jako zatruty owoc.

28.09.2021 r. grupa III świętowała DZIEŃ JABŁKA. Zabawy rozpoczęliśmy od rozpoznania za pomocą zmysłu powonienia i dotyku naszego obiektu rozważania. Prowadziliśmy rozmowy na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią. Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Następnie przeszliśmy, do działań praktycznych: dzieci liczyły owoce, porównywały wielkości, tworzyły szeregi i zbiory, z zaciekawieniem dokonywały próby ważenia. Powstały również prace plastyczne wykonane metodą Edukacji Przez Ruch Doroty Dziamskiej. Na zakończenie dzieci kosztowały wspólnie przygotowany kompot.

mgr Marta Bielecka

Już po raz drugi w dniu 15 września 2021 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy. Inspiracją do rozmów na temat swoich mocnych stron był film pt.: „The dot”. Poznaliśmy historię dziewczynki, która dzięki kropce uwierzyła w swoje możliwości. Uczestniczyliśmy również w wielu zabawach ruchowych, dydaktycznych i plastycznych, które pozwoliły nam odkryć swoje talenty, pobudzić wyobraźnię i wspólnie się bawić.

mgr Marta Bielecka

Przedszkolaki z grupy drugiej oficjalne i artystyczne zakończenie roku szkolnego odbyły 25 czerwca, jednak na prośbę rodziców udaliśmy się do sali zabaw Leopark dnia 29 czerwca na zabawę integracyjną. Urozmaicony czas zabaw owocował wesołą rozrywką oraz kształtowaniem umiejętności współdziałania i integrowania się grupy. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten dzień, liczne atrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny, ogromny labirynt z przeszkodami i oczywiście smakowite przekąski. Te wszystkie atrakcje wywołały uśmiechy i okrzyki radości, których nie było końca. Dzieci zadowolone wróciły do przedszkola na pyszny obiadek.

mgr Adrianna Dzień

Życzymy słonecznych wakacji, interesujących podróży,

niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień.

Wszystkim Rodzicom składamy podziękowania za całoroczną współpracę.

mgr Adrianna Dzień

Małgorzata Malinowska