Samorządowe Przedszkole nr 14 w Krakowie

Get Adobe Flash player

27946221 1562577937143442 2131585761 o

 

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła!"

 

To staropolskie przysłowie dzieciaki znają już na pamięć, bowiem w tym roku postanowiliśmy w grupie hucznie świętować Tłusty Czwartek! Dzieci z radością oczekiwały na tradycyjny słodki poczęstunek z rąk Pani Dyrektor i od rana o niego wypytywały. Żeby umilić im ten czas oczekiwania, podczas zajęć dydaktycznych mieli one możliwość poznać genezę tego zabawnego święta i związane z nim tradycje. Nasze sześciolatki bez problemu rozróżnią już pączka od oponki i faworków, inaczej zwanych chrustem. Rozmawialiśmy również o sposobach świętowania Tłustego Czwartku w domach rodzinnych i wypiekach przyrządzanych na tę okazję przez mamy i babcie.

Na koniec wszyscy zamieniliśmy się w przysłowiową Bartkową i mogliśmy samodzielnie wykonać pączka na papierowym talerzyku z czekoladową polewą i kolorową posypką. Mimo, że nasze pączki nie pachniały tak jak te z rąk cukiernika, cieszyły oko i angażowały nasze dłonie ćwicząc precyzje ruchów rąk oraz umiejętności w wycinaniu i ugniataniu. Dodatkowo te nasze smakołyki były trwałe i każdy z przedszkolaków zabrał swój "wypiek" na pamiątkę do domu, a po tych prawdziwych po chwili nie było ani śladu!

mgr Patrycja Nowak

27999284 1565521706849065 539251190 o

Przedstawieniez okazji Dnia Babci i Dziadka

 

Sto lat, sto lat, sto lat niech żyje Kochana Babcia…
Sto lat, sto lat, sto lat niech żyje Kochany Dziadek…

 

To słowa piosenki, które rozbrzmiewały na auli naszego przedszkola 23 stycznia 2018, kiedy to dzieci z grupy VI z wielką radością i zaangażowaniem prezentowały program artystyczny dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Dzieci chcąc pokazać jaka cudowna z nich wnucząt gromadka zabłysnęły nie tylko piękną recytacją wierszy i żywiołowym zaśpiewaniem piosenek, ale wspaniałą  grą aktorską oraz energicznie zatańczonym rock and rollem. Na twarzach gości naprzemiennie widoczne były wielkie oznaki wzruszenia, ale i rozbawienia.

Uwieńczeniem uroczystości była wspólna zabawa z bliskimi oraz wręczenie  własnoręcznie wykonanych przez dzieci upominków. Oczywiście nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, za przygotowanie którego serdecznie dziękujemy  Rodzicom. Dziękujemy również pani Kindze Bieńczyckiej za pamiątkowe zdjęcia.

To była niezwykle wzruszająca uroczystość! Z gromadki przedszkolaków dumni byli nie tylko zaproszenie goście, ale również ich wychowawczynie.       

mgr Iwona Knap

 

received 10204359999916828

W dniu 11 stycznia starsze dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z przedstawicielami policji i straży pożarnej w ramach projektu „Bezpieczny Przedszkolak”.

Pani policjantka rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się pod drodze, ale nie tylko. Przypomniała również, jak postępować w sytuacjach różnych zagrożeń. Zaprezentowała również swój mundur, objaśniając, co oznaczają poszczególne jego elementy i po co są w ogóle potrzebne. W następnej części spotkania o swoim zawodzie opowiedzieli panowie strażacy. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, jak należy postępować w przypadku pożaru oraz jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Miały możliwość zobaczyć oraz samemu spróbować udzielić pierwszej pomocy. Na koniec spotkania odbył się krótki quiz z nagrodami, który był dobrym utrwaleniem zdobytej wiedzy. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Dzieci nagrodziły gości oklaskami i szerokimi uśmiechami. Takie spotkania są niezwykle potrzebne, gdyż dzięki nim, być może uda się uniknąć w przyszłości wielu niebezpiecznych sytuacji. Dziękujemy serdecznie za to wartościowe spotkanie! 

mgr Katarzyna Tatara

DSC 2492

Dzień 9 stycznia 2018 roku był dniem wyjątkowym dla dzieci z grupy VI. Stało się tak za sprawą zaproszenia na Jasełka, jakie otrzymaliśmy z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 64. Wraz z grupą  I i  III mieliśmy okazję podziwiać wspaniale przygotowane przedstawienie i  grę aktorską  naszych starszych kolegów z klasy drugiej i trzeciej. Bardzo dziękujemy za piękne wrażenia artystyczne!

To był bardzo udany dzień! Dodatkowym przeżyciem  dla dzieci była sama wizyta w szkole,  której progi wkrótce przekroczą na dłużej. Ogromną radość sprawiło im spotkanie z rodzeństwem podczas przerwy.

Z ogromną przyjemnością przyjmiemy jeszcze kolejne zaproszenia od kolegów i koleżanek ze szkoły :)

mgr Iwona Knap

 DSC4727

We wtorek 19 grudnia przedszkolaki najmocniej mogły poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszym punktem dnia było obejrzenie Jasełek przygotowanych przez grupę III, które wprowadziły nas w klimat Świąt i przypomniały historię narodzin Jezusa. Tuż po powrocie z auli mogliśmy już zasiąść do wspólnie przygotowanego stołu, gdzie czekały na nas wigilijne potrawy - te tradycyjne, jak barszcz czerwony z pasztecikiem oraz te uwielbiane przez dzieci: ciasta, pierniczki, kruche ciasteczka i owoce. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania ulubionej przez dzieci kolędy "Przybieżeli do Betlejem" oraz połamania się opłatkiem. Każdy z sześciolatków potrafił złożyć koleżankom i kolegom życzenia z okazji Świąt i zbliżającego się Nowego Roku. Wspólne biesiadowanie przy dźwiękach kolęd było dla dzieci niezwykłym wydarzeniem wyczekiwanym od września. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom, którzy tak chętnie przygotowali potrawy i słodkości na naszą Wigilię. Życzymy wszystkim dzieciom, Rodzicom i wszystkim bliskim naszych podopiecznych pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia pełnych miłości i wzajemnej pomocy. Liczymy na to, że wiedza o tradycjach świątecznych utrwalona w tym tygodniu zostanie przez dzieci wykorzystana podczas pobytu w domu w tym niezwykłym świątecznym czasie.

mgr Patrycja Nowak

Copyright © 2014 - s.przeczek@gmail.com