Samorządowe Przedszkole nr 14 w Krakowie

Get Adobe Flash player

30706440 1628964697171432 8496378839809654784 n

W środę, 11 kwietnia, nasza grupa uczestniczyła w spotkaniu inauguracyjnym cyklu "Biblioteka Przedszkolaka" realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z tego powodu w naszej sali pojawili się goście z potężnym drewnianym kuferkiem pełnym niespodzianek!

Jak czytamy na stronie internetowej organizatora "Biblioteka Przedszkolaka to całoroczny program czytania generacyjnego z udziałem babć i dziadków połączony z zakładaniem minibibliotek w przedszkolach. Celem kampanii jest stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Akcja jest pierwszą tego rodzaju kompleksową próbą zmiany i kształtowania nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków. W projekcie docelowo udział weźmie 120 publicznych, samorządowych przedszkoli krakowskich. Każde z nich dostanie w prezencie kuferek z 10 sztandarowymi pozycjami współczesnej literatury dla dzieci wokół których odbywać się będą spotkania czytankowe i warsztaty."

Podczas warsztatów został przybliżony cel akcji, poznaliśmy wszystkie książki, które będziemy czytać przez następne spotkania. Dzieci miały również możliwość pod czujnym okiem Pani Ilustratorki książek dla dzieci stworzyć swoją okładkę typograficzną teczki, do której będziemy skrupulatnie zbierać karty pracy dotyczące każdej z książek. To była dla nas świetna zabawa, w której mogliśmy puścić wodze dziecięcej fantazji! Dodatkowo każdy z uczestników dostał literkowe okulary, które pozwolą nam lepiej przyswoić treść otrzymanych książek.

Pierwszym gościem, który przeczytał nam treść książki "Tyranozaur i traktorzystki" Tiny Oziewicz (Wydawnictwo Czerwony Konik) była Pani Ewa, babcia Darii. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci przystąpiły do pracy kolorując postać Tyranozaura i wypełniając inne zadania z karty.

Dziękujemy serdecznie za spotkanie i uroczyste rozpoczęcie całego cyklu Pani Ewie. Zapraszamy chętne Babcie i Dziadków naszych sześciolatków do naszej sali, abyśmy mogli z Państwa pomocą poznać treść kolejnych książek, które spoczywają na dnie kuferka.

mgr Patrycja Nowak

30729827 1628963323838236 4676827907664904192 n

 

Miło jest nam poinformować, że jedna z naszych podopiecznych, Emilka wzięła udział w konkursie plastycznym na najładniejszą pisankę wielkanocną organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 128 w Krakowie dla dzieci sześcioletnich oraz klas I-III, a jej praca wykonana pod czujnym okiem Pani Patrycji została doceniona i zajęła III miejsce! Warto zaznaczyć, że byliśmy jednym z dwóch przedszkoli, ktre wzięły udział w tym konkursie. Gratulujemy Emilce wyróżnienia oraz talentu i liczymy na kolejne osiągnięcia!

mgr Patrycja Nowak

30710374 1628963093838259 8534621151303827456 n

30729623 1628963773838191 7553947669425553408 n

30070429 1615834575151111 1848418961 o

 

Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy naszą grupę odwiedziły dzieci z grupy VIII wraz z wychowawcą, aby wspólnie uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych. Wspólny udział w zabawach, których bohaterami byli Zajączek, Króliczek i Baranek pozwolił nam poznać się bliżej z Rafałem i Bartkiem i wspaniale się zintegrować. Dzieci miały możliwość wspólnie śpiewać piosenki o treści wielkanocnej, tańczyć, liczyć i czytać, ścigać się z pisankami na łyżkach, a na koniec wykonały urocze baranki z waty i słomek, które ozdobiły grupowe kąciki przyrodnicze. 

Zajęcia integracyjne to doskonała okazja na to, żeby bliżej poznać kolegów z przedszkola i oswoić się z autyzmem, którego to Światowy Dzień będziemy świętować już niebawem!

mgr Patrycja Nowak
mgr Liwia Kwaśniak

29994134 1615829558484946 644355271 o

 

Tegoroczny pierwszy dzień Wiosny świętowaliśmy w dość nietypowy sposób, gdyż razem z grupą III wybraliśmy się na krakowski rynek do Papugarni. Spacer przez starówkę umożliwił nam utrwalenie znajomości zabytków znajdujących się na Rynku, takich jak Sukiennice, Kościół Mariacki czy pomnik Adama Mickiewicza. Gdy dotarliśmy do miejsca docelowego, mieliśmy możliwość nie tylko obcować z żywymi wielobarwnymi ptakami, ale ponadto wzięliśmy udział w warszatach, w których mogliśmy dowiedzieć się jak zbudowane są ptaki i co pozwala im latać. Pobyt w Papugarni zakończyliśmy długą zabawą w tzw. "Selfielandii", gdzie mieliśmy możliwość pozować do zdjęć z niezwykłymi okazami zwierząt domowych oraz dzikich, ale też za sprawą technologii przenieść się do ZOO i obserwować życie zwierząt. To było naprawdę niezwykłe doświadczenie, a radość z obcowania z żywymi zwierzętami udzieliła się nie tylko dzieciom, ale również Paniom!

mgr Patrycja Nowak

KRAINA LODU

 

15 marca 2018 roku wybraliśmy się do Teatru Współczesnego na spektakl pt. „Opowieści z Lodowej Krainy”. To autorska inscenizacja oparta na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów ostatniego okresu - „Krainy Lodu” i oryginalnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu". Piękna  opowieść   wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Wzruszające, ale i przepełnione świetnym humorem  widowisko,  rozgrzało serca naszych małych  widzów, dostarczyło wiele radości zarówno młodszym jak i  starszym odbiorcom. Dzieci były zachwycone i chętnie jeszcze raz obejrzałyby  przedstawienie. Po godzinnym spektaklu uczestniczyliśmy  w warsztatach teatralnych, podczas których ochotnicy mogli  poczuć się jak prawdziwi aktorzy, odgrywając sceny z widowiska. To było dla dzieci ciekawe doświadczenie, które koniecznie musimy powtórzyć.

mgr Iwona Knap

ZAJECIA OTWARTE KRAKOW MOJE MIASTO

 

W piątek 16 marca naszą salę ponownie odwiedził tłum Rodziców, a to za sprawą kolejnych w tym roku zajęć otwartych. Tym razem Panie przygotowały blok zabaw o tematyce ściśle związanej z naszym miastem - uczestnicy utrwalili swoją wiedzę geograficzną o położeniu miasta względem innych miast Polski, wspólnie ułożyły jego nazwę z rozsypanki literowej i rozpoznały wzgórze Wawelskie na obrazku odsłaniając poszczególne elementy. Symbole Krakowa mogliśmy utrwalić za pomocą memory, w którym uczestniczyła cała grupa. Dzieci tworząc "tramwaje" wyznaczone przez kolorowe szarfy utrwalały liczebniki porządkowe. Następnie wspólnie zagraliśmy Krakowiaka wykorzystując do tego plastikowe kubeczki, którymi manewrowaliśmy w rytm muzyki.

Tym razem jednak to nie tylko Panie przygotowały dla Rodziców propozycje zabaw, ale głównym punktem zajęć było przedstawienie kukiełkowe "Legenda o Smoku Wawelskim" przygotowane przez dzieci. Mali aktorzy z ogromnym zapałem zaprezentowali historię Szewczyka Skuby wykorzystując własnoręcznie wykonane kukiełki. Rodzice nagrodzili dzieci wielkimi brawami. Na koniec każdy miał okazję wykonać barana dla Smoka Wawelskiego wykorzystując papierowe talerzyki i serwetki, a piękne prace ozdobiły tablicę w naszej przedszkolnej szatni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za obecność i dobrą zabawę!

mgr Patrycja Nowak

Copyright © 2014 - s.przeczek@gmail.com