Rodzice Dzieciom 2

W dniu 11.04.2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie kukiełkowe inspirowane baśnią E. Szelburg- Zarembiny „O chłopcu z perły urodzonym”. W inscenizacji występowali aktorsko rodzice dzieci z grupy V wraz z wychowawczynią grupy Panią Eweliną Śliwą.

Dzieci miały okazję poznać jedną z podhalańskich legend i baśni o smokach ukrytych wśród leśnych kotlin i ostępów, a także bohaterze, który dzięki odwadze i hardości uporał się z nimi. Jak to w baśni bywa dobro zawsze zwycięża i takie przesłanie popłynęło do dzieci. Była to też okazja do wzbogacenia słownika dzieci językiem gwary, śpiewnym i baśniowym. W tym przedstawieniu dzieci dłużej musiały skupić uwagę na słuchaniu opowieści, która rozbudzała ich wyobraźnię. Dekoracje do przedstawienia tworzyły atmosferę góralskiej wsi. Została ona przygotowana z dużym zaangażowaniem rodziców, ale także   dzieci podczas zajęć logopedycznych w grupie. Sami rodzice przygotowali kukiełki i ożywili je swoim głosem.

Rodzice byli wspaniałymi aktorami, pełnymi zaangażowania i odwagi. Na pewno oklaski dzieci były najlepszym podziękowaniem za poświęcony czas i udział w oryginalnym, nowatorskim przedstawieniu.

mgr Irena Surdej

29497163 1472961856148006 6401681456568991744 n

W piątek 9 marca wspólnie z rodzicami wyruszyliśmy w odwiedziny do Smoka Wawelskiego. Mimo tego, że w naszej tradycji nie jest on postacią pozytywną, dzień spędzony z nim możemy uznać jako całkowicie udany. Nie tylko przypomnieliśmy sobie legendę z nim związaną, ale mieliśmy także okazję się z nim świetnie bawić. Najlepszą zabawą okazało się łapanie jego ogona. Było dużo śmiechu i radości. Po tej zabawie już nikt nie miał wątpliwości, że naszego smoka da się lubić, dlatego postanowiliśmy go wykonać z rolki po papierze oraz bibuły. Będzie nam zawsze przypominał o wspaniale spędzonym dniu z naszymi kochanymi rodzicami.

29542118 1472961962814662 6447424116696809472 o

unnamed 2

21 marca zawitało do Naszej grupy wiosenne słońce, jednak ten dzień był dla Nas podwójnie wyjątkowy - obchodziliśmy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzieci uczyły się o równości, szacunku oraz niepowtarzalności każdego z Nas. W czasie zabaw z chustą animacyjną dzieci zauważyły, że gdyby kogokolwiek zabrakło w Naszej grupie nie byłoby już tak przyjemnie, ponieważ jesteśmy przyjaciółmi, a brak przyjaciół wywołuje w Nas smutek. Dzieci oglądały teledyski oraz krótki film, w czasie którego oceniały dobre i złe zachowania innych dzieci. Poznały także talenty, jakie mogą mieć osoby z Zespołem Downa, były to między innymi aktorstwo i śpiew. Dzieci miały możliwość poznać modeli i modelki z Zespołem Downa słynne na cały świat. W ten wyjątkowy dzień ubraliśmy skarpetki nie do pary, aby zaznaczyć, że każdy z Nas jest inny, każdy jest wyjątkowy i każdy z Nas różni się czymś od pozostałych.

Mgr Danuta Cop

20180206 101610

Tradycja budowania szopek w okresie Bożego Narodzenia w Krakowie przyczyniła się do powstania charakterystycznej odmiany tych konstrukcji, określanej mianem szopki krakowskiej. Jej formy inspirowane są dziełami architektury zabytkowego Krakowa.

Na warsztatach, w których mieliśmy okazję uczestniczyć 6.02.2018 r. wraz z grupą IV, mogliśmy na własne oczy zobaczyć te dzieła sztuki. Byliśmy oczarowani ich bogactwem, różnorodnością oraz rozmiarem. Jedne były maleńkie, inne bardzo duże. Oczywiście największe wrażenie zrobiły na nas te wielkie, ale to nie one zostały faworytami naszych przedszkolaków. Zdecydowanie numerem jeden okazała się szopka z „Klocków Lego”. To właśnie od niej nasze dzieciaki nie mogły oderwać oczu. To był wspaniały czas, w którym przekonaliśmy się, że pobyt w muzeum jest naprawdę fascynujący. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjścia!

20180206 102243

20180206 100637

27786344 1351803958259388 1699880244 o

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" – czyli zajęcia rozwijające wiedzę dzieci na temat niepełnosprawności narządu wzroku oraz uświadamiające Naszym starszakom, z jakimi barierami spotykają się osoby niewidome. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w pokonywaniu schodów z zawiązanymi chustą oczami, uczyły się poruszania z laską oraz przechodzenia przez pasy nie widząc swojego otoczenia. Podczas ćwiczeń pobudzających wyobraźnię mogły stanąć na miejscu osoby niewidomej i wyobrazić sobie jej codzienne problemy związane z prostymi czynnościami typu znalezienie odłożonego przedmiotu, wybranie odpowiedniego stroju na codzień, przeczytaniu gazety, poruszaniu się po ulicy. Dzieci poznały także pismo Braill'a oraz same mogły próbować odczytać pismo z opakowań różnych leków, dowiedziały się również jakie pojawiają się bariery architektoniczne oraz formy udogodnień  powiązane z nowościami technologicznymi dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. W czasie zajęć zauważyć  można było ogromne zainteresowanie dzieci oraz chęć zrozumienia problemów innych osób.

mgr Danuta Cop

20180130 085902

We wtorek 31.01.18 r. na zaproszenie Pani Gosi z grupy IV do przedszkola przyjechała Pani Monika, która jest z zawodu chemikiem. Zaprezentowała nam bardzo ciekawe eksperymenty oraz doświadczenia. Była to dla nas wspaniała zabawa! Okazało się, że z produktów, które tak dobrze znamy (kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, sok z czerwonej kapusty) możemy uzyskać niezwykłe kolory, a także stworzyć „wulkan”. Rozbudziło to nasze zainteresowania związane z chemią, także kto wie, może niektórzy z nas w przyszłości zostaną chemikami!

Serdecznie dziękujemy Pani Monice za poświęcony czas i rozbudzenie w nas ciekawości świata, a przede wszystkim chęci eksperymentowania!

20180130 090213

20180130 092129